Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nákaza virem zika v Texasu. Původcem jsou zřejmě místní komáři

Nákaza virem zika v Texasu. Původcem jsou zřejmě místní komáři
 

 Úřady amerického státu Texas oznámily v pondělí první případ nákazy virem zika, jejímž původcem byli zřejmě místní komáři. Texas je po Floridě druhý stát USA s lokálním přenosem nákazy viru, který se spojuje s defekty mozku u novorozenců.

Nákaza byla zaznamenána u ženy žijící v okresu Cameron poblíž hranice s Mexikem, nakažená žena ale není těhotná, sdělilo texaské ministerstvo zdravotnictví. Úřady dodaly, že žádné další podezření na případ nákazy zatím nemají.

První případy nákazy zikou na území USA byly koncem července zaznamenány na Floridě a tamní úřady zahájily postřiky pesticidy, které mají hubit jak dospělé komáry, kteří nemoc přenášejí, tak jejich larvy. Americký Kongres koncem září schválil 1,1 miliardy dolarů (28 miliard korun) na různé formy boje proti šíření viru.

Nákaza virem zika má u dospělých mírný průběh, ale u lidského plodu může způsobit zpomalení vývoje mozku. Nynější epidemie trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé Latinské Ameriky, ojedinělé případy se objevily i na jiných kontinentech včetně Evropy.

Krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO) tento měsíc oznámil, že virus zika už nepředstavuje celosvětovou zdravotní hrozbu, boj proti němu ale musí dál pokračovat. Pozbyl tak platnost celosvětový stav nouze kvůli viru zika, který WHO vyhlásila před devíti měsíci.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1