Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Napětí nad Baltem. Rusové tvrdí, že stíhačka NATO ohrožovala letadlo s jejich ministrem obrany

Napětí nad Baltem. Rusové tvrdí, že stíhačka NATO ohrožovala letadlo s jejich ministrem obrany
 

Stíhačka Severoatlantické aliance F-16 se pokusila nad Baltickým mořem přiblížit k letounu, na jehož palubě byl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ruská stíhačka Su-27 z ministrovy eskorty ale alianční stroj přiměla, aby se vzdálil. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na novináře, který byl na palubě Šojguova letadla.

Incident se odehrál nad neutrálními vodami při letu ministra obrany do Kaliningradské oblasti, ruské exklávy mezi Litvou a Polskem. Agentura výslovně neuvedla, kdy k němu došlo.

Není to jediný takový incident v oblasti. Už včera se Moskva a Washington osočovaly ze vzájemného ohrožení. Ruské ministerstvo obrany obvinilo americký výzvědný letoun RC-135 z provokativního manévrování nad Baltem vůči ruské stíhačce Su-27, která ho doprovázela. K incidentu došlo v pondělí nad mezinárodními vodami. Americká strana naopak za nebezpečné označila počínání ruského pilota.

„Posádka RC-135 se pokusila přiblížit k ruské stíhačce a provedla provokativní obrat ve směru k Su-27,“ uvedlo k pondělnímu incidentu ruské ministerstvo. „Ruský pilot zareagoval na manévr RC-135 a poté pokračoval v doprovázení výzvědného letounu USA, dokud ten nezměnil směr letu, a to od hranic Ruské federace,“ dodalo.

Pondělní incident označilo velení amerických sil v Evropě za "nebezpečný" vzhledem k vysoké rychlosti přiblížení obou strojů; svědčí prý o tom, že ruský pilot svou stíhačku dostatečně neovládal. Oba letouny údajně dělily jen jednotky metrů.