Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Našel se let MH370? Pátrací tým spěchá k novému místu

Našel se let MH370? Pátrací tým spěchá k novému místu

Do konce současného pátrání po letu MH370, který z radarů zmizel v březnu 2014, zbývají poslední dny. Nejméně jedna průzkumná loď se teď ale podle serveru Daily Beast rychle přesunula na nové místo, víc než o 300 kilometrů vzdálené od toho původního. Jde o oblast, o které odborníci nedávno řekli, že mnohem pravděpodobněji ukrývá části zříceného boeingu. 

Na nové místo se přesunula nizozemská loď Equator. Ta využívá speciálního ponorného stroje, který mapuje dno oceánu a v minulosti se jí podařilo několik vraků najít. Změny jejích pohybů si všiml britský profesor Richard Cole, který pátrání po MH370 sleduje už měsíce přes satelity.

K přeskupení sil dochází krátce poté, co australské úřady připustily, že oblast, kterou 27 měsíců prohledávaly, trosky letadla pravděpodobně neobsahuje. Equator poté změnil směr plavby.

„Equator se přesměroval dál na sever, pryč od oblasti, kterou Australané v roce 2014 vytyčili. Prostřednictvím ultrazvuku teď prohledává mořské dno, které se dosud neskenovalo. Na pátrání už zbývá jen málo času, snaží se ho ale využít v lokalitě, která se teď pro vrak MH370 jeví jako nejvíc pravděpodobná,“ řekl Cole Daily Beast.

Let MH370 před téměř třemi lety zmizel s 239 lidmi na palubě, současné pátrání pak začalo v říjnu 2014 na základě těch nejlepších dostupných analýz. Poté, co se ale v létě 2015 našly úlomky letadla na plážích na západě Indického oceánu, objevily se nové teorie o tom, kam letadlo mohlo dopadnout.

150 milionů dolarů vyhrazených na pátrání teď dochází. Australská, čínská i malajsijská vláda čelí obrovskému tlaku, aby zajistily další program, který by se zaměřil na nově identifikované místo. Podle rodin pozůstalých je to jejich povinnost, úřady se k tomu ale zatím nemají. 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek