Články odjinud

NATO srší sebevědomím, Trump ale v pozadí odpálil bombu: chce drastické navýšení výdajů

NATO srší sebevědomím, Trump ale v pozadí odpálil bombu: chce drastické navýšení výdajů

Severoatlantická aliance je jednotnější a silnější než kdykoliv dříve a je připravena ke všem krokům potřebným pro kolektivní obranu – to stojí v závěrečné deklaraci přijaté dnes na summitu NATO v Bruselu. Zdánlivá jednota ale ve skutečnosti pokulhává. Podle bulharského prezidenta se Donald Trump obrátil na partnery se zásadním požadavkem, aby zvýšili výdaje na obranu o rovná 4 % HDP. Přitom většina členů aliance nezvládá zdaleka plnit ani stávající dvouprocentní hranici a výraznou část nákladů na společnou obranu nesou právě USA. Později Trump adresoval na twitteru vzkaz Německu, že od něj žádá zmíněná dvě procenta do aliančního rozpočtu ihned.

Lídři zemí NATO se v září 2014 na summitu ve Walesu zavázali, že vojenské rozpočty se budou postupně zvyšovat tak, aby nejpozději v roce 2024 dosáhly zatím jen dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) v jednotlivých zemích. Donald Trump státy NATO již několikrát kritizoval právě za jejich nedostatečné vojenské rozpočty.

"Prezident Trump, který mluvil jako první, se zmínil o tom, že by nemělo být dosaženo jen dvou procent (výdajů na obranu), ale hovořil o novém cíli, kterým jsou čtyři procenta," prohlásil bulharský prezident Radev. Podle Bílého domu nešlo v případě Trumpových slov o žádný "formální návrh", americký prezident se jen snažil státy NATO těmito slovy k větším armádním výdajům přimět.

Ostrý vzkaz později zazněl od Trumpa na twitteru. řečnickou otázkou znovu připomněl, že NATO ukazuje na rusko jako na hrozbu, ale zároveň od něj konkrétně Německo kupuje zemní plyn za miliardy. „USA platí ochranu Evropy,“ konstatoval prezident. Po Berlínu chce, aby dojednaná dvě procenta HDP dával na obranu ihned, ne k roku 2025.

Infografika: výdaje na obranu zemí NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci novinářům řekl, že na summitu panovala shoda ohledně nutnosti zvýšit příspěvky na obranu, je to podle něj otázka spravedlnosti i bezpečnosti.

"Diskutovali jsme, měli jsme neshody. Ale co je nejdůležitější - přijali jsme rozhodnutí, která toto spojenectví posunují kupředu, která nás posilují," řekl novinářům Stoltenberg.

Na tvrdou kritiku ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně nízkých příspěvků evropských spojenců na vlastní obranu, generální tajemník NATO poznamenal, že v alianci byly spory i v minulosti. "Ale nakonec jsme všichni souhlasili, že Severní Amerika a Evropa jsou společně bezpečnější. NATO je dobré pro Evropu a je dobré pro Severní Ameriku," podotkl.

V rozsáhlém závěrečném dokumentu alianční vrcholné schůzky se kromě jiného uvádí, že aliance je jednotná tváří v tvář výzvám představovaným agresivním postupem Ruska, nestabilitou v Africe a na Blízkém východě, jejímž důsledkem je terorismus, migrace a obchodování s lidmi. Mezi hrozbami jsou zmíněny také krize v Sýrii, dezinformační kampaně a škodlivé kybernetické aktivity.

NATO potvrdilo svůj stávající postoj vůči Rusku, přijatý po jeho anexi Krymu a postupu na východní Ukrajině, na agresivnější Rusko reagovala aliance posílením svého východního křídla. Vztahy s Moskvou budou jedním z témat nadcházející večeře aliančních premiérů a prezidentů, jen několik dní před tím, než se v Helsinkách Trump sejde v pondělí s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Šéfové států a vlád aliančních zemí potvrdili některé konkrétní kroky - velkou úpravu velitelské struktury, která posílí asi o 1200 lidí. Vzniknou například dvě nová velitelství odpovědná za přesuny aliančních sil. To v Norfolku bude odpovídat za dopravu přes Atlantik, druhé v německém Ulmu za logistiku v Evropě.

Podpory se dočkala i původně americká iniciativa vyšší připravenosti označovaná jako "4x30". NATO nyní chce mít k roku 2020 30 mechanizovaných praporů, 30 letek a 30 bojových plavidel připravených k akci do 30 dní.

Stoltenberg uvítal, že mnoho spojeneckých zemí se dnes přihlásilo se svými příspěvky do nejrůznějších aliančních misí, projektů a iniciativ.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud