Návrat Islámského státu. Džihádisté se v Sýrii probouzí k životu, využívají frustrace obyvatel | info.cz

Články odjinud

Návrat Islámského státu. Džihádisté se v Sýrii probouzí k životu, využívají frustrace obyvatel

Konec tzv. Islámského státu (IS) zřejmě není definitivní. Ukazuje to zjištění anglického listu The Independent. V Sýrii a Iráku stále operují tisíce islamistů páchající teroristické útoky a zneužívajících deziluze místního obyvatelstva. Spící buňky IS operují i ve městě Rakká, jehož osvobození bylo vnímané jako symbol definitivního pádu islamistického chalífátu.

Pozůstatky tzv. Islámského státu stále komplikují život v Sýrii a Iráku. Podle listu The Independent zůstává v oblasti aktivních asi 8 až 10 tisíc islamistů, kteří tvoří různé teroristické buňky. Pro srovnání, při stažení amerických vojsk z Iráku v roce 2011 bylo v Iráku asi desetkrát méně radikálů, kteří se později k IS přihlásili.

„Západní státy tvrdily, že IS byl poražen, skončil, že je po všem,“ praví Sami Abdullah Abdo, bojovník z řad syrských povstalců, který proti IS bojoval. „Ale my, kteří jsme na zemi, vidíme, že tomu tak není. Tolik jich odešlo a teď jsou tu znovu. Dělají to dobře a posilují moc,“ komentuje.

IS v posledních několika týdnech popravil šest členů jiné povstalecké skupiny HTS, která nedávno vypověděla dohodu, jež s islamisty měla. Spáchal také teroristické útoky s několika dalšími mrtvými. A v neposlední řadě začal s hledáním nových spojenců a vymýšlením plánů na opětovné získání moci.

Islamisté zaútočili také v bývalém hlavním městě svého chalífátu Rakká, jehož pád byl považovaný za stvrzení konce IS. Některé útoky byly provedeny spícími buňkami, které se měsíce utajeně vracely zpět do města a infiltrovaly se mezi běžné obyvatele.

„Jsou tajně zpět v Rakká a jsou nebezpeční. Někteří lidé říkají, že život pod nimi byl lepší. Myslím, že je hloupé to říkat, ale je fakt, že spousta lidí je nešťastná. Hněvají se kvůli daním nebo tomu, že musí platit úplatky úředníkům,“ praví Essam, který z Rakká odešel před šesti týdny.

Návratu radikálů nahrává i současné vojenské klima v Sýrii. Americký prezident Donald Trump uvažuje o stažení vojsk, které podporovaly boj proti IS a Kurdové, další významná síla, nyní zápolí s tureckou armádou. A dořešená stále není ani otázka budoucnosti syrského prezidenta Bašára Asada, kterého podporuje Rusko.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud