Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat Islámského státu. Džihádisté se v Sýrii probouzí k životu, využívají frustrace obyvatel

Návrat Islámského státu. Džihádisté se v Sýrii probouzí k životu, využívají frustrace obyvatel

Konec tzv. Islámského státu (IS) zřejmě není definitivní. Ukazuje to zjištění anglického listu The Independent. V Sýrii a Iráku stále operují tisíce islamistů páchající teroristické útoky a zneužívajících deziluze místního obyvatelstva. Spící buňky IS operují i ve městě Rakká, jehož osvobození bylo vnímané jako symbol definitivního pádu islamistického chalífátu.

Pozůstatky tzv. Islámského státu stále komplikují život v Sýrii a Iráku. Podle listu The Independent zůstává v oblasti aktivních asi 8 až 10 tisíc islamistů, kteří tvoří různé teroristické buňky. Pro srovnání, při stažení amerických vojsk z Iráku v roce 2011 bylo v Iráku asi desetkrát méně radikálů, kteří se později k IS přihlásili.

„Západní státy tvrdily, že IS byl poražen, skončil, že je po všem,“ praví Sami Abdullah Abdo, bojovník z řad syrských povstalců, který proti IS bojoval. „Ale my, kteří jsme na zemi, vidíme, že tomu tak není. Tolik jich odešlo a teď jsou tu znovu. Dělají to dobře a posilují moc,“ komentuje.

IS v posledních několika týdnech popravil šest členů jiné povstalecké skupiny HTS, která nedávno vypověděla dohodu, jež s islamisty měla. Spáchal také teroristické útoky s několika dalšími mrtvými. A v neposlední řadě začal s hledáním nových spojenců a vymýšlením plánů na opětovné získání moci.

Islamisté zaútočili také v bývalém hlavním městě svého chalífátu Rakká, jehož pád byl považovaný za stvrzení konce IS. Některé útoky byly provedeny spícími buňkami, které se měsíce utajeně vracely zpět do města a infiltrovaly se mezi běžné obyvatele.

„Jsou tajně zpět v Rakká a jsou nebezpeční. Někteří lidé říkají, že život pod nimi byl lepší. Myslím, že je hloupé to říkat, ale je fakt, že spousta lidí je nešťastná. Hněvají se kvůli daním nebo tomu, že musí platit úplatky úředníkům,“ praví Essam, který z Rakká odešel před šesti týdny.

Návratu radikálů nahrává i současné vojenské klima v Sýrii. Americký prezident Donald Trump uvažuje o stažení vojsk, které podporovaly boj proti IS a Kurdové, další významná síla, nyní zápolí s tureckou armádou. A dořešená stále není ani otázka budoucnosti syrského prezidenta Bašára Asada, kterého podporuje Rusko.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744