Návrat Julije? Tymošenková má podle průzkumů šanci vyhrát prezidentské volby na Ukrajině | info.cz

Články odjinud

Návrat Julije? Tymošenková má podle průzkumů šanci vyhrát prezidentské volby na Ukrajině

Mezi kandidáty na příštího ukrajinského prezidenta není zatím jasný favorit. S odkazem na výsledky průzkumu veřejného mínění to dnes napsal list Ukrajinska pravda. Průzkum společnosti Centrum Razumkova ukázal, že na prvním místě je bývalá premiérka Julija Tymošenková, dosavadní prezident Petro Porošenko je až čtvrtý.

Za Tymošenkovou, pro níž by se vyslovilo 13,3 procenta voličů, následuje bývalý ministr obrany Anatolij Hrycenko s 9,4 procenta hlasů. Před čtvrtým Porošenkem, který by dostal 7,6 procenta, je na třetím místě s 8,4 procenta hlasů spolupředseda proruského Opozičního bloku Jurij Bojko. Prezidentské volby se na Ukrajině mají konat příští rok v březnu, s účastí počítá 68 procent voličů.

Mezi sedmnácti kandidáty se objevují i jména nynějšího premiéra Volodymyra Hrojsmana, jeho předchůdce ve funkci Arsenije Jaceňuka, krajně pravicového vůdce Dmytra Jaroše nebo kontroverzní poslankyně Nadiji Savčenkové. Všichni by ale podle průzkumu skončili hluboko v poli poražených.

Rok 2019 bude pro Ukrajinu velkým volebním rokem, protože kromě prezidentských se mají konat i volby parlamentní. V budoucí sněmovně, o jejímž obsazení mají Ukrajinci rozhodnout v říjnu, by podle Centra Razumkova mělo zasednout osm politických stran.

Největší šance na úspěch má strana Vlast vedená Tymošenkovou, pro níž by hlasovalo 12,6 procenta voličů. Za ní následuje Hrycenkova liberální Občanská pozice s 10,7 procenta a třetí je podle průzkumu Opoziční blok s 8,5 procenta hlasů. Prezidentský Blok Petra Porošenka je se 7,8 procenta až šestý.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud