Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návštěvy psychologa nebo vyhazov. Ruské školy vyhrožují studentům kvůli sympatiím s opozicí

Návštěvy psychologa nebo vyhazov. Ruské školy vyhrožují studentům kvůli sympatiím s opozicí

Ruská média v posledních dnech přinesla zprávy o několika případech, kdy ředitelé ruských škol vyvíjejí tlak na studenty, kteří se zajímají o činnost opozice nebo se přímo zúčastnili protivládních protestů. Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy jednoho studenta už ze školy vyloučili, dalším vyhrožují nebo posílají k dětským psychologům. Dění na školách ve středu kritizoval i šéf ústavního výboru Rady federace Andrej Klišas.

„Chtěl bych připomenout, že občanská pozice není důvodem pro zahájení disciplinárního řízení nebo trestání studentů,“ řekl Klišas.

Na sociálních sítích a v médiích se objevily případy, kdy tresty kvůli zájmu o činnost opozice hrozily například studentům z Ufy, Jekatěrinburgu, Vladimiru, Kalugy a dalších ruských měst.

Dva studenti střední školy v Samaře zveřejnili audiozáznam rozhovoru se školním psychologem, za kterým je poslala třídní učitelka. Chlapce zaslechla mluvit o opozičním lídrovi Alexeji Navalném.

Podle studentů s nimi psycholog nejprve diskutoval o korupci a dalších tématech. Nakonec je však požádal nemluvit o Navalném v budově školy a setkání zakončil větou: „Je škola, není Navalnyj.“ Podobnou besedu s psychologem prý měli i další studenti.

Z kaliningradského vojenského učiliště vyloučili studenta za účast na protivládních protestech. Jejich účastníci požadovali, aby prezident Vladimir Putin příští rok počtvrté nekandidoval na post hlavy státu. Podle serveru NEWSru ředitelku učiliště překvapilo, že protestů se zúčastnili i někteří studenti. „Putin je přece vrchní velitel ozbrojených složek. Sedmdesát procent našich absolventů přitom dál studuje na vyšších vojenských školách. Je třeba zvážit, komu je možné věřit,“ komentovala svoje rozhodnutí.

Žákům školy ve Vladimiru zástupkyně ředitele zase pohrozila odebráním od rodiny a umístěním v dětském domově kvůli účasti na akcích opozice. Podle Echa Moskvy vyučující žákům řekla, že nemají právo na projevy nesouhlasu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744