Něco za něco. Trump chce od Pekingu ústupky v obchodu, jinak neuzná politiku jedné Číny | info.cz

Články odjinud

Něco za něco. Trump chce od Pekingu ústupky v obchodu, jinak neuzná politiku jedné Číny

odle budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa není důvod, aby byly Spojené státy vázány politikou jedné Číny, dokud neuzavřou přijatelné smlouvy o obchodě a dalších problematických tématech. Trump coby dlouhodobý kritik přílivu levného čínského zboží do USA, stejně jako čínské měnové politiky, to prohlásil v dnešním rozhovoru s televizní stanicí Fox News. 

"Zcela rozumím politice jedné Číny, ale nevím, proč bychom jí měli být vázáni, než s Čínou uzavřeme dohody týkající se jiných věcí, včetně obchodu," řekl Trump.

Budoucí šéf Bílého domu minulý týden čelil kritice za telefonát s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Rozhovor, který byl první svého druhu od roku 1979, kdy Spojené státy přerušily oficiální diplomatické vztahy s touto zemí, popudil Peking. Část amerických politiků jej označila za diplomatický přešlap.

Čína považuje v rámci zmíněné politiky Tchaj-wan stejně jako Tibet za jednu ze svých provincií a ostrovu hrozí vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

Trump v dnešním rozhovoru kritizoval Čínu za její úpravy kurzu měny, expanzivní politiku v Jihočínském moři nebo příliš mírný přístup k Severní Koreji. "Nechci, aby mi Čína diktovala. Toto byl telefonát, kdy jsem já byl volaným. Abych byl upřímný, myslím, že by bylo velmi neuctivé, kdybych (telefon) nezvedl," dodal Trump.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud