Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejdůležitější místo na Zemi? Trump Tower, odtud vládne Obamův nástupce

Nejdůležitější místo na Zemi? Trump Tower, odtud vládne Obamův nástupce

Rozhodnutí Donalda Trumpa úřadovat ve svém mrakodrapu Trump Tower na 5. Avenue v New Yorku místním podstatně komplikuje život. Manhattan se nicméně stal nejdůležitějším místem v zemi.

New York byl vždy velmi živé město, ale to, co se teď odehrává v horní části slavné 5. Avenue lze nazvat šílenstvím. Nemůže za něj nikdo jiný než nově zvolený prezident USA Donald Trump. Ten se rozhodl, že bude přijímat návštěvy ve svém mrakodrapu Trump Tower, což podstatně omezuje život na Manhattanu.

Protesty Trumpových odpůrců.Protesty Trumpových odpůrců.autor: Reuters

Manhattan není Washington, který je přítomnosti amerického prezidenta přizpůsobený a kde také žije podstatně méně lidí. Před Trump Tower se nyní mísí newyorčané, turisté, novináři, Trumpovi podporovatelé, Trumpovi odpůrci, nešťastní policisté a Trumpovi poradci s vzácnými hosty, kterým byl například japonský premiér Šinzó Abe.

Pokud si chcete ušetřit nervy a nechcete se do blízkosti Trump Tower vydat osobně, můžete si pustit třeba živý přenos od výtahů, které vedou do kanceláře nového amerického prezidenta. Jak jinak než zlatých výtahů.

Ochrana budovy s 58 patry představuje pro bezpečnostní sbory noční můru. „Je to naprosto bezprecedentní výzva,“ řekl televizi NBC bývalý šéf newyorské policie William Bratton. „Jste v jednom z nejrušnějších míst na světě, na jedné z nejrušnějších ulic na světě a v jedné z nejznámějších budov na světě.“

Podle bývalého agenta americké tajné služby Jonathana Wackrowa ovšem neexistuje možnost, že by policisté budovu nedokázali ochránit. „Prostě bude bezpečná. Tečka. Taková otázka ani neexistuje,“ řekl. Ochrana ostatních prezidentů po jejich zvolení byla ovšem mnohem snadnější. Bushové se po vítězných volbách usídlili na rodinném ranči v Texasu. Podobné možnosti přitom volila i řada dalších prezidentů. 

Trump Tower láká nejrůznější existence.Trump Tower láká nejrůznější existence.autor: Reuters

Trump budovu prakticky neopouští. Venku se mezitím střídají jeho příznivci a odpůrci, které nedávno musela dokonce rozehnat policie. „Je to podobné jako život v Bílém domě,“ řekla místní obyvatelka Rachel Adjmi Kaimowitzová. Sama prý volila Trumpa, ale z nových bezpečnostních opatření není nadšená. „Je to na nervy. Je to velký problém,“ dodala.  

K její smůle se nedá očekávat, že by se situace během Trumpova prezidentství změnila. Policie už dala najevo, že odstraňování zátaras rozhodně neplánuje.  

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1