Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejen ideologie. Nové bojovníky žene k Islámskému státu i korupce

Nejen ideologie. Nové bojovníky žene k Islámskému státu i korupce

Za radikalizaci teroristů z Islámského státu (IS) může zhoubná ideologie, která má základy v Koránu, myslí si zřejmě řada světových politiků i veřejnosti. Při postupu proti islamistům se proto často zaměřují na ideové boje a náboženskou rétoriku, která podle nich umožňuje získávání nových bojovníků. Organizace Transparency International nyní ale uveřejnila zprávu, ve které z nárůstu východního extremismu obviňuje také rozšířenou korupci, která vhání některé nespokojené skupiny obyvatel rovnou do náruče IS.

Analýza s názvem Velký obrat (The Big Spin) představuje myšlenku, že takzvaný Islámský stát využívá rozšířené korupce na Blízkém Východě a zklamaným a naštvaným občanům nabízí řešení v podobě přihlášky k islamistům. IS se tak pasuje do role bojovníka proti zkorumpovanému státu, a nabízí tak prý lidem chybějící alternativu a řešení jejich situace.

Transparency International ve své zprávě viní západní mocnosti včetně Velké Británie a Spojených států, které prý korupci na východě opomíjejí. Podle organizace se státy příliš zaměřují pouze na ideové boje, aniž by hledaly materiální příčinu, která pomáhá IS lákat nové bojovníky.

„Korupce slouží jako přímá výzva k radikalizaci a je hlavním modem operandi Islámského státu. Když tuto skutečnost západní země opomíjejí, podkopává to výslednou snahu bojovat proti extremismu,“ tvrdí ředitelka Transparency International sektoru obrany a bezpečnosti Katherine Dixonová.

Na Blízkém východě prý bují korupce několika způsoby. Velice rozšířenou praktikou je úplatkářství a rozmáhá se také takzvaný nepotismus, kdy vlivní do funkcí záměrně jmenují své příbuzné. „Měli bychom přestat používat peníze západních daňových poplatníků na rozvíjení zkorumpovaných a predátorských státních systémů Blízkého východu,“ vyzývá Dixonová.

Státní systém a propracovaná korupce prý deprimuje hlavně sunnity kteří zároveň obviňují ze svojí špatné životní situace i Západ, který korupci opomíjí a případně i nepřímo podporuje. IS pak zklamaným obyvatelům nabízí řešení v situaci, kdy mají dojem, že se k nim ostatní obrátili zády.

„Není to jen o tom uzavřít korupční kanály, západní mocnosti by měly začít přehodnocovat vztahy k pochybným vůdcům jako byl Mubarak v Sýrii, Kaddáfí v Libyi nebo Málikí v Iráku,“ žádá Dixonová.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744