Nejhorší masovou střelbu v USA halí tajemství. Policejní vyšetřování skončilo bez výsledku | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejhorší masovou střelbu v USA halí tajemství. Policejní vyšetřování skončilo bez výsledku

Nejhorší masovou střelbu v USA halí tajemství. Policejní vyšetřování skončilo bez výsledku

Ani deset měsíců po nejtragičtějším masakru střelnou zbraní v moderních dějinách USA neznají vyšetřovatelé odpověď na klíčovou otázku – proč 46letý Stephen Paddock zabil 58 lidí, dalších více než 500 postřelil a nakonec obrátil zbraň proti sobě. Policie dnes oznámila, že vyšetřování tragédie v Las Vegas uzavřela bez určení motivu.

Po stovkách výslechů a tisících hodin práce také policisté nenašli známky širšího spiknutí nebo toho, že by 1. října 2017 na dav návštěvníků koncertu střílel kromě Paddocka ještě někdo jiný. Žádné další obvinění tedy v souvislosti s masakrem nepadne, řekl na tiskové konferenci policejní velitel Joe Lombardo.

Pachatele Paddocka popsal jako „nezajímavého“ muže, který jevil známky problémů, úřady však nemohou s jistotou činit žádné další závěry, napsala agentura AP. Vyšetřování ukázalo, že Paddock byl samotář, který utratil hodně peněz na hazardních hrách. Za poslední dva roky svého života klesl součet prostředků na jeho 14 bankovních účtech z částky 2,1 milionu dolarů (46,5 milionu Kč) na 530.000 dolarů (11,7 milionu Kč), přičemž podle vyšetřovatelů muž zaplatil 600.000 dolarů v kasinech.

Z dokumentů zpřístupněných policií také podle AP vyplývá, že Paddock si opakovaně stěžoval své přítelkyni, že je nemocný a doktoři mu nedokážou pomoci. Bratr střelce Bruce Paddock zase svého sourozence označil za mentálně nemocného a paranoidního jedince ačkoli vypověděl, že s ním v průběhu posledních více než deseti let nehovořil. Svého bratra nepovažoval ani za osobu se sklony k násilí či za drogově závislého.

Stephen Paddock zabil loni 1. října 58 lidí, když z pokoje ve 32. patře hotelu Mandalay Bay spustil palbu do tisícového davu účastníků koncertu country zpěváka Jasona Aldeana konaného v rámci pravidelného festivalu Route 91 Harvest. Střelba trvala asi deset minut. Když následně do pokoje vtrhlo zásahové komando, ležel střelec s prostřelenou hlavou na podlaze. Po místnosti byly rozházené útočné pušky opatřené doplňkem známým jako „bump stock“, který zajišťuje rychlejší střelbu a poloautomatickou zbraň mění na plně automatickou.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.