Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejhorší masovou střelbu v USA halí tajemství. Policejní vyšetřování skončilo bez výsledku

Nejhorší masovou střelbu v USA halí tajemství. Policejní vyšetřování skončilo bez výsledku

Ani deset měsíců po nejtragičtějším masakru střelnou zbraní v moderních dějinách USA neznají vyšetřovatelé odpověď na klíčovou otázku – proč 46letý Stephen Paddock zabil 58 lidí, dalších více než 500 postřelil a nakonec obrátil zbraň proti sobě. Policie dnes oznámila, že vyšetřování tragédie v Las Vegas uzavřela bez určení motivu.

Po stovkách výslechů a tisících hodin práce také policisté nenašli známky širšího spiknutí nebo toho, že by 1. října 2017 na dav návštěvníků koncertu střílel kromě Paddocka ještě někdo jiný. Žádné další obvinění tedy v souvislosti s masakrem nepadne, řekl na tiskové konferenci policejní velitel Joe Lombardo.

Pachatele Paddocka popsal jako „nezajímavého“ muže, který jevil známky problémů, úřady však nemohou s jistotou činit žádné další závěry, napsala agentura AP. Vyšetřování ukázalo, že Paddock byl samotář, který utratil hodně peněz na hazardních hrách. Za poslední dva roky svého života klesl součet prostředků na jeho 14 bankovních účtech z částky 2,1 milionu dolarů (46,5 milionu Kč) na 530.000 dolarů (11,7 milionu Kč), přičemž podle vyšetřovatelů muž zaplatil 600.000 dolarů v kasinech.

Z dokumentů zpřístupněných policií také podle AP vyplývá, že Paddock si opakovaně stěžoval své přítelkyni, že je nemocný a doktoři mu nedokážou pomoci. Bratr střelce Bruce Paddock zase svého sourozence označil za mentálně nemocného a paranoidního jedince ačkoli vypověděl, že s ním v průběhu posledních více než deseti let nehovořil. Svého bratra nepovažoval ani za osobu se sklony k násilí či za drogově závislého.

Stephen Paddock zabil loni 1. října 58 lidí, když z pokoje ve 32. patře hotelu Mandalay Bay spustil palbu do tisícového davu účastníků koncertu country zpěváka Jasona Aldeana konaného v rámci pravidelného festivalu Route 91 Harvest. Střelba trvala asi deset minut. Když následně do pokoje vtrhlo zásahové komando, ležel střelec s prostřelenou hlavou na podlaze. Po místnosti byly rozházené útočné pušky opatřené doplňkem známým jako „bump stock“, který zajišťuje rychlejší střelbu a poloautomatickou zbraň mění na plně automatickou.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1