Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejtěžší ztráty od začátku operace proti Kurdům. Turecko přišlo v Sýrii o jedenáct vojáků a vrtulník

Nejtěžší ztráty od začátku operace proti Kurdům. Turecko přišlo v Sýrii o jedenáct vojáků a vrtulník

Turecká armáda utrpěla tři týdny od začátku ofenzivy proti kurdským milicím YPG na severu Sýrie dosud nejtěžší ztráty. V sobotu bylo zabito dohromady 11 tureckých vojáků, z toho dva při zřícení vrtulníku v oblasti Afrín, informovala agentura DPA s odvoláním na armádu. Dalších 11 tureckých vojáků bylo zraněno.

Turecký premiér Binali Yildirm řekl, že příčina zřícení vrtulníku není zcela jasná. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však členům vládní strany AKP řekl, že vrtulník byl sestřelen při nasazení proti Kurdům v Afrínu. Odpovědným pohrozil, že za to zaplatí vysokou cenu.

Také mluvčí YPG oznámil, že kurdské jednotky zasáhly vrtulník. Od zahájení turecké operace v oblasti by šlo o první sestřelení tureckého vrtulníku, napsala DPA.

V Sýrii se bojuje na několika místech. Syrská armáda a její spojenci útočí na povstalce a radikály v Idlibu a také na povstaleckou enklávu u Damašku, východní Ghútu. Turecká armáda a její syrští spojenci cílí od 20. ledna na severu země na tamní kurdské milice, které označuje za teroristy. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn v sobotu oznámil, že jenom mezi 4. a 9. únorem přišlo v Sýrii o život 277 civilistů a více než 800 lidí bylo zraněno. Za smrt 230 osob je údajně odpovědná syrská armáda a její spojenci.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1