Největší samotář na světě? Indián žije sám v Amazonii, dvacet let prý nebyl v kontaktu s člověkem | info.cz

Články odjinud

Největší samotář na světě? Indián žije sám v Amazonii, dvacet let prý nebyl v kontaktu s člověkem

Největší samotář na světě? Indián žije sám v Amazonii, dvacet let prý nebyl v kontaktu s člověkem
 

Brazilská státní organizace pro domorodé kmeny zveřejnila video indiána, který je podle ní posledním příslušníkem jednoho kmene a v amazonském pralese žije už přes 20 let bez kontaktu s jinými lidmi. Informoval o tom dnes španělský deník ABC, který ho označil za "zřejmě největšího samotáře na světě". Podle brazilské Národní nadace pro indiány (Funai) se muž těší viditelně dobrému zdraví.

Na videu je vidět polonahý muž s vlasy dlouhými až ke kolenům, jak se snaží sekyrou porazit strom. Podle Funai je mu kolem 50 let a sám žije asi od poloviny 90. let. Brazilská nadace ho označuje za posledního příslušníka "kmene děr", podle děr, které tento kmen a nyní už jen tento muž dělají do země, aby do nich ulovili zvěř, například opice. Muž žije v chatrči a kromě lovu zvěře také pěstuje kukuřici či brambory.

Zaměstnanci nadace Funai se muže nesnaží kontaktovat, protože si myslí, že mu život v pralese o samotě takto vyhovuje. Pouze mu nechávají na místech, jimiž chodí, semínka plodin či nástroje, které by mohl potřebovat. Žije na území asi 8000 hektarů chráněného území v povodí řeky Tanaru v západobrazilském státě Rondonia.

Neřízená kolonizace v oblastech Amazonie v 80. letech minulého století stála život řadu příslušníků tamních domorodých kmenů. Podle Funai je v Brazílii zhruba 70 izolovaných indiánských kmenů, které žijí v amazonských státech Acre, Amazonas, Mato Grosso, Roraima, Rondonia a Maranhao. Ne všechny tyto kmeny ale byly dosud zahlédnuty.

Na celém světě žije podle odhadu britské nevládní organizace Survival International asi stovka izolovaných kmenů, zejména v Jižní Americe, jižní Asii a v Oceánii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud