Největší samotář na světě? Indián žije sám v Amazonii, dvacet let prý nebyl v kontaktu s člověkem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Největší samotář na světě? Indián žije sám v Amazonii, dvacet let prý nebyl v kontaktu s člověkem

Největší samotář na světě? Indián žije sám v Amazonii, dvacet let prý nebyl v kontaktu s člověkem
 

Brazilská státní organizace pro domorodé kmeny zveřejnila video indiána, který je podle ní posledním příslušníkem jednoho kmene a v amazonském pralese žije už přes 20 let bez kontaktu s jinými lidmi. Informoval o tom dnes španělský deník ABC, který ho označil za "zřejmě největšího samotáře na světě". Podle brazilské Národní nadace pro indiány (Funai) se muž těší viditelně dobrému zdraví.

Na videu je vidět polonahý muž s vlasy dlouhými až ke kolenům, jak se snaží sekyrou porazit strom. Podle Funai je mu kolem 50 let a sám žije asi od poloviny 90. let. Brazilská nadace ho označuje za posledního příslušníka "kmene děr", podle děr, které tento kmen a nyní už jen tento muž dělají do země, aby do nich ulovili zvěř, například opice. Muž žije v chatrči a kromě lovu zvěře také pěstuje kukuřici či brambory.

Zaměstnanci nadace Funai se muže nesnaží kontaktovat, protože si myslí, že mu život v pralese o samotě takto vyhovuje. Pouze mu nechávají na místech, jimiž chodí, semínka plodin či nástroje, které by mohl potřebovat. Žije na území asi 8000 hektarů chráněného území v povodí řeky Tanaru v západobrazilském státě Rondonia.

Neřízená kolonizace v oblastech Amazonie v 80. letech minulého století stála život řadu příslušníků tamních domorodých kmenů. Podle Funai je v Brazílii zhruba 70 izolovaných indiánských kmenů, které žijí v amazonských státech Acre, Amazonas, Mato Grosso, Roraima, Rondonia a Maranhao. Ne všechny tyto kmeny ale byly dosud zahlédnuty.

Na celém světě žije podle odhadu britské nevládní organizace Survival International asi stovka izolovaných kmenů, zejména v Jižní Americe, jižní Asii a v Oceánii.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.