Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Největší turecká opoziční strana oznámila kandidáta na prezidenta. Muharrem Ince chce hájit zájmy všech Turků

Největší turecká opoziční strana oznámila kandidáta na prezidenta. Muharrem Ince chce hájit zájmy všech Turků

Největší turecká opoziční strana nominovala svého kandidáta do červnových prezidentských voleb, současného prezidenta se bude snažit porazit dlouholetý poslanec Muharrem Ince. Jeho jméno dnes oznámila Lidová republikánská strana (CHP) na svém shromáždění v Ankaře. Ince, který právě dnes slaví čtyřiapadesáté narozeniny, po oznámení nominace prohlásil, že jako prezident by hájil zájmy všech Turků. Dnes nahlásil volební komisi svou kandidaturu i prezident Recep Tayyip Erdogan.

„Budu prezidentem 80 milionů lidí, pravicových i levicových, alevitů i sunnitů, Turků i Kurdů,“ prohlásil před zaplněnou halou v Ankaře Ince poté, co šéf strany CHP Kemal Kiliçdaroglu oznámil jeho nominaci. Na důkaz své nestrannosti si Ince na klopu saka připíchl tureckou vlaječku místo stranického loga. „Všechno bude krásnější, 24. června budeme psát historii," řekl také bývalý učitel fyziky.

Ince zasedá v tureckém parlamentu od roku 2002 a od té doby patří k hlasitým oponentům vládní strany AKP nynějšího prezidenta a dříve premiéra Erdogana. Stejně jako šéf středolevé strany CHP Kiliçdaroglu kritizuje Ince Erdogana za uzurpování moci, potírání svobody slova a potlačování demokracie v zemi.

Předčasné parlamentní a prezidentské volby, které se měly konat až v listopadu 2019, vyhlásil Erdogan minulý měsíc. Dřívější termín zdůvodnil tím, že země potřebuje silného prezidenta, aby mohla čelit ekonomickým výzvám a konfliktu v Sýrii.

Nynější volby budou prvními volbami hlavy státu od doby, co voliči v loňském referendu těsně schválili změnu ústavy měnící parlamentní systém v zemi na prezidentský. Reformu navrhl Erdogan, který tak v případě zvolení do nejvyššího úřadu získá více pravomocí. Průběh referenda kritizovala opozice i pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) mimo jiné proto, že ústřední volební komise uznala za platné i volební lístky a obálky, jež nebyly řádně orazítkované.

Politické strany musejí jména kandidátů do prezidentských voleb nahlásit do soboty. Seznam uchazečů bude zveřejněn v úředním věstníku 13. května, kdy také oficiálně začne volební kampaň. K vítězství v prvním kole je nutné získat více než 50 procent hlasů, podle průzkumů to zatím vypadá, že se bude konat 8. července druhé kolo. Favoritem na vítězství je Erdogan.

Tento týden oznámila další opoziční strana, prokurdsky orientovaná Lidová demokratická strana (HDP), že se chystá do voleb nominovat svého bývalého předsedu Selahattina Demirtaşe. Ten je ale od konce roku 2016 ve vězení a loni v prosinci s ním začal soud kvůli obvinění z terorismu. Jeho strana označuje proces za politický.

O nejvyšší úřad v zemi se uchází také předsedkyně nové Strany dobra Meral Akşenerová (61), která se od založení strany loni v říjnu stala populární kritičkou prezidenta Erdogana. Přes 100 tisíc podpisů pro kandidaturu sehnal také předseda levicové Vlastenecké strany Dogu Perinçek (75). O úřad prezidenta se bude ucházet i šéf proislámské Strany štěstí Temel Karamollaoglu (76).

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744