„Nemám muslimům za zlé, pokud si přejí islamizaci Evropy.“ Rakouský kardinál pronesl kontroverzní slova | info.cz

Články odjinud

„Nemám muslimům za zlé, pokud si přejí islamizaci Evropy.“ Rakouský kardinál pronesl kontroverzní slova

Christoph Schönborn, který je českým rodákem a o němž se uvažovalo jako o možném papeži, promluvil v rozhovoru pro list Kronen Zeitung. Vyjádřil se v duchu, že sen o islamizaci Evropy žádnému muslimovi nezazlívá, protože on sám by zase chtěl, aby jako kdysi převládlo křesťanství na Blízkém východě.

Ústup křesťanství v Evropě mají podle Schönborna na svědomí hlavně samotní Evropané.

„Samozřejmě že si přeji, aby Štěpánský dóm zůstal živým křesťanským kostelem a místem modliteb a ne pouze turistickou atrakcí pro pět milionů turistů ročně. Ale ve Vídni již máme 200 islámských svatostánků. Že si náboženství navzájem konkurují, je staré jako svět,“ odpověděl 71letý Schönborn na otázku, zda se neobává, že ze slavného vídeňského chrámu může být jednou mešita.

Mít strach z islamizace Evropy je podle rodáka ze Skalky na Litoměřicku „nesmyslné, pokud sami nějak nepřispíváme k tomu, aby Evropa zůstala křesťanskou“. „Když se v Nizozemsku prodává jeden kostel za druhým, když jsou pro nás supermarkety důležitější než evropské křesťanské kořeny, neměli bychom se divit, že se křesťanství z Evropy vytrácí. Ale to není vina muslimů,“ uvedl vídeňský arcibiskup

„Neměli bychom obviňovat muslimy, že chtějí Evropu islamizovat. Musíme vinit sebe, že neděláme dost pro udržení křesťanství v Evropě,“ dodal s poukazem na větší návštěvnost mešit než kostelů.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud