Němci volají po rezignaci Merkelové. Nechtějí ji už ani za kancléřku, tou ale chce být až do roku 2021 | info.cz

Články odjinud

Němci volají po rezignaci Merkelové. Nechtějí ji už ani za kancléřku, tou ale chce být až do roku 2021

Rezignaci Angely Merkelové na funkci německé kancléřky si přeje 62 procent Němců. Vyplývá to z průzkumu společnosti Insa, jehož výsledky dnes zveřejnil deník Bild. Merkelová přitom hodlá vydržet ve funkci až do roku 2021. Demisi dlouholeté šéfky vlády naopak nechce 38 procent respondentů. Společnost Insa se v průzkumu dotazovala zhruba 4000 lidí.

Kancléřka Merkelová minulý týden oznámila, že na prosincovém sjezdu své strany už nebude usilovat o znovuzvolení do čela Křesťanskodemokratické unie (CDU). Na postu kancléřky, který zastává od roku 2005, je však připravena setrvat až do konce volebního období v roce 2021.

Merkelová konec v čele CDU oznámila poté, co její strana a sesterská bavorská CSU oslabily v říjnu ve volbách ve spolkových zemích Hesensko a Bavorsko.

Největší šance stanout v čele CDU mají podle německých médií 38letý ministr zdravotnictví Jens Spahn, 62letý bývalý předseda parlamentní frakce CDU/CSU Friedrich Merz či 56letá Annegret Krampová-Karrenbauerová, která dnes oznámila, že v prosinci skončí ve funkci generální tajemnice CDU.

INFOGRAFIKA: Angela MerkelováINFOGRAFIKA: Angela Merkelováautor: INFO.CZ

Ještě v posledním průzkumu Trendbarometer, které 3. listopadu zveřejnily televize RTL a n-tv, se zdálo, že Merkelová se jakožto kancléřka těší poměrně solidní podpoře a oznámení odchodu z čela CDU na ni nemělo vliv.

Například na otázku, zda by byla lepší kancléřkou Merkelová, nebo šéfka sociální demokracie (SPD) Andrea Nahlesová, odpovědělo 45 procent dotázaných ve prospěch stávající kancléřky a jen deset procent se vyslovilo pro Nahlesovou. Merkelová se z německých politiků těšila největší podpoře dlouhodobě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud