Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německo dál stahuje ze zahraničí zlato. Rychleji, než plánovalo

Německo dál stahuje ze zahraničí zlato. Rychleji, než plánovalo

Německo urychlilo přesun svého zlata uloženého v zahraničí do Frankfurtu. Zhruba tři tisíce tři sta tun cenného kovu si během studené války schovalo v Paříži. Londýně a New Yorku. Německá veřejnost ale v posledních letech, kdy Evropu zmítá jedna krize za druhou, stále hlasitěji požadovala jeho návrat domů. Objevily se i obavy, že například v USA už německé zlato vůbec není. Německá centrální banka dnes oznámila, že zlato ze zahraničí stahuje rychleji, než plánovala. Informovala o tom agentura Reuters.

Z newyorské pobočky amerického Fedu a Paříže dosud přesunula skoro 600 tun cenného kovu. Do konce letošního roku by ale chtěla německá centrální banka mít v sejfech polovinu svého zlata. Původně to přitom plánovala do konce roku 2020. Zbývající polovinu chce zatím nechat za hranicemi.

Lidé v Německu požadovali návrat druhé největší zlaté rezervy na světě kvůli obavám ze zániku eura. Podle některých názorů by dokonce toto zlato mělo sloužit ke krytí obnovené německé marky. Obavy v Německu vzbuzují i sílící hnutí ve Francii a Itálii, která požadují odchod obou zemí z Evropské unie a společné měny.

Další nejistotu vzbuzují záměry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který požaduje zásadní změny v mezinárodním obchodu a odmítá globalizaci. Představitelé Bundesbank dnes ale takové obavy mírnili. „Vedeme hodně debat o americkém prezidentu Trumpovi a jeho možných dopadech na měnovou politiku, ale věříme americké centrální bance,“ uvedl člen bankovní rady Carl-Ludwig Thiele.

Během studené války měli Němci mimo vlast uloženo 98 procent svého zlata. Největší množství, asi 931 tun, přesunuli zpět z Británie v roce 2000. Až přesuny skončí, mělo by v zahraničí zůstat 1236 tun v New Yorku a 432 tun v Londýně. Zbytek bude uložený v sejfech Bundesbanky ve Frankfurtu. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744