Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německo nebude vyšetřovat manažery Facebooku, vynechá i šéfa Marka Zuckerberga

Německo nebude vyšetřovat manažery Facebooku, vynechá i šéfa Marka Zuckerberga

Německo nezahájí vyšetřování manažerů společnosti Facebook včetně jejího šéfa Marka Zuckerberga kvůli možnému nedůslednému mazání nenávistných komentářů. Oznámila to německá prokuratura s tím, že zatímco psaní některých příspěvků porušuje zákony země, pochybení při mazání takových komentářů zločinem nejsou. 

Trestní oznámení na vedení provozovatele sociální sítě podal na konci roku 2016 bavorský právník Chan-jo Jun. Ve svém oznámení uvedl, že představitelé Facebooku nedůsledně postupují proti výhrůžkám násilím, výzvám k vraždě, projevům nesnášenlivosti a k dalším deliktům, kterých se dopouštějí uživatelé na sítě.

Facebook má v Německu stejně jako další sociální sítě povinnost mazat komentáře a příspěvky, které jsou v rozporu s německýmizákony. Činit tak musí hned, jakmile se o nich dozví.

V Německu je na rozdíl od Spojených států, kde Facebook sídlí, trestné například popírání holokaustu. Trestný čin se vztahuje také na výroky, které podněcují k nenávisti nebo k násilí proti skupinám obyvatel či útočí na lidskou důstojnost. Právě tím, že správci sítě ne vždy takové komentáře a příspěvky důsledně mažou, se podle některých právních názorů mohl provozovat sítě dopouštět napomáhání trestnému činu.

Prokuratura ale nyní pochybení v postupu mazání kontroverzních příspěvků jako protizákonná neoznačila.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1