Články odjinud

Německo nebude vyšetřovat manažery Facebooku, vynechá i šéfa Marka Zuckerberga

Německo nebude vyšetřovat manažery Facebooku, vynechá i šéfa Marka Zuckerberga

Německo nezahájí vyšetřování manažerů společnosti Facebook včetně jejího šéfa Marka Zuckerberga kvůli možnému nedůslednému mazání nenávistných komentářů. Oznámila to německá prokuratura s tím, že zatímco psaní některých příspěvků porušuje zákony země, pochybení při mazání takových komentářů zločinem nejsou. 

Trestní oznámení na vedení provozovatele sociální sítě podal na konci roku 2016 bavorský právník Chan-jo Jun. Ve svém oznámení uvedl, že představitelé Facebooku nedůsledně postupují proti výhrůžkám násilím, výzvám k vraždě, projevům nesnášenlivosti a k dalším deliktům, kterých se dopouštějí uživatelé na sítě.

Facebook má v Německu stejně jako další sociální sítě povinnost mazat komentáře a příspěvky, které jsou v rozporu s německýmizákony. Činit tak musí hned, jakmile se o nich dozví.

V Německu je na rozdíl od Spojených států, kde Facebook sídlí, trestné například popírání holokaustu. Trestný čin se vztahuje také na výroky, které podněcují k nenávisti nebo k násilí proti skupinám obyvatel či útočí na lidskou důstojnost. Právě tím, že správci sítě ne vždy takové komentáře a příspěvky důsledně mažou, se podle některých právních názorů mohl provozovat sítě dopouštět napomáhání trestnému činu.

Prokuratura ale nyní pochybení v postupu mazání kontroverzních příspěvků jako protizákonná neoznačila.

 

Články odjinud