Neopouštějme jednotný trh EU, apeluje starosta Londýna na britskou vládu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neopouštějme jednotný trh EU, apeluje starosta Londýna na britskou vládu

Neopouštějme jednotný trh EU, apeluje starosta Londýna na britskou vládu

Londýnský starosta Sadiq Khan před začátkem dnešního summitu Evropské unie v Bruselu vyzval britskou premiérku Theresu Mayovou, aby usilovala při jednáních o takzvaném brexitu o zachování přístupu země na jednotný trh evropského společenství.

„Pravidla hry brexitu se změnila,“ uvedl Khan v prohlášení. Přístup na jednotný trh Evropské unie by podle něj měl být zajištěn přinejmenším během přechodného období, kdy bude Británie pracovat na odchodu z unie.

„Vláda nyní musí naslouchat vůli lidu, dát stranou ideologii a vyjednat rozumný brexit, který zajistí pokračování přístupu Spojeného království na jednotný trh,“ uvedl londýnský starosta. Obyvatelé britské metropole se téměř přesně před rokem v referendu vyslovili jasnou většinou pro setrvání Británie ve svazku s dalšími sedmadvaceti evropskými zeměmi; celostátně referendum vyznělo pro odchod Britů z bloku.

Premiérka Mayová je zastánkyní takzvaného tvrdého brexitu, tedy jasného oddělení Británie od EU včetně opuštění jednotného trhu. Podle Khana ale ztratila vláda konzervativců mandát k tvrdému brexitu poté, co přišla po předčasných volbách na počátku června o většinu v Dolní sněmovně.

Dnes se britská ministerská předsedkyně účastní summitu evropské osmadvacítky, na kterém se bude hovořit mimo jiné o počátku jednání mezi Bruselem a Londýnem. Mayová by mohla nastínit, s jakým návrhem chce přijít v otázce zajištění práv občanů EU v Británii po brexitu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.