Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neopouštějme jednotný trh EU, apeluje starosta Londýna na britskou vládu

Neopouštějme jednotný trh EU, apeluje starosta Londýna na britskou vládu

Londýnský starosta Sadiq Khan před začátkem dnešního summitu Evropské unie v Bruselu vyzval britskou premiérku Theresu Mayovou, aby usilovala při jednáních o takzvaném brexitu o zachování přístupu země na jednotný trh evropského společenství.

„Pravidla hry brexitu se změnila,“ uvedl Khan v prohlášení. Přístup na jednotný trh Evropské unie by podle něj měl být zajištěn přinejmenším během přechodného období, kdy bude Británie pracovat na odchodu z unie.

„Vláda nyní musí naslouchat vůli lidu, dát stranou ideologii a vyjednat rozumný brexit, který zajistí pokračování přístupu Spojeného království na jednotný trh,“ uvedl londýnský starosta. Obyvatelé britské metropole se téměř přesně před rokem v referendu vyslovili jasnou většinou pro setrvání Británie ve svazku s dalšími sedmadvaceti evropskými zeměmi; celostátně referendum vyznělo pro odchod Britů z bloku.

Premiérka Mayová je zastánkyní takzvaného tvrdého brexitu, tedy jasného oddělení Británie od EU včetně opuštění jednotného trhu. Podle Khana ale ztratila vláda konzervativců mandát k tvrdému brexitu poté, co přišla po předčasných volbách na počátku června o většinu v Dolní sněmovně.

Dnes se britská ministerská předsedkyně účastní summitu evropské osmadvacítky, na kterém se bude hovořit mimo jiné o počátku jednání mezi Bruselem a Londýnem. Mayová by mohla nastínit, s jakým návrhem chce přijít v otázce zajištění práv občanů EU v Británii po brexitu.