Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nesmrtelný Bagdádí: Islámský stát zveřejnil novou nahrávku se svým vůdcem, podle Rusů má být mrtvý

Nesmrtelný Bagdádí: Islámský stát zveřejnil novou nahrávku se svým vůdcem, podle Rusů má být mrtvý

Teroristická organizace Islámský stát dnes zveřejnila zvukovou nahrávku svého vůdce abú Bakra Bagdádího, a to prostřednictvím zpravodajské agentury al-Furkán, která je s IS spojena. Podle agentury Reuters ale není jasné, kdy byl 46minutový záznam pořízen. V poslední době se opakovaně objevily nepotvrzené zprávy o Bagdádího smrti.

Nahrávka byla zveřejněna uprostřed spekulací o Bagdádího osudu poté, co IS přišel o kontrolu nad většinou území donedávna ovládaných v Iráku a v Sýrii. Smrt Bagdádího, kterého Reuters označil za „nepolapitelného vůdce", oznámilo naposledy v červnu Rusko a krátce poté ji zopakovala organizace syrských ochránců lidských práv SOHR.

Naposledy počátkem září ale USA vyjádřily nad Bagdádího koncem pochybnosti. USA na Bagdádího hlavu vypsaly odměnu 25 milionů dolarů. K předchozím zprávám o Bagdádího smrti generál Stephen Townsend, který velí operacím proti IS v Iráku a Sýrii, řekl, že mu chybí "přesvědčivý důkaz, informace tajných služeb nebo i jiného zdroje, který by potvrdil Bagdádího smrt". Podle něj naopak zprávy rozvědek naznačují, že vůdce IS je naživu.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link