Netanjahu chce americkou ambasádu v Jeruzalémě do roka. Od Trumpa dostal studenou sprchu | info.cz

Články odjinud

Netanjahu chce americkou ambasádu v Jeruzalémě do roka. Od Trumpa dostal studenou sprchu

Americký prezident Donald Trump dnes popřel, že by se plánované přemístění amerického velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma mělo uskutečnit do jednoho roku. Reagoval tak na tvrzení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který uvedl, že očekává, že se tak do té doby stane, informovala agentura Reuters.

Trump loni v prosinci uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a zahájil proces stěhování velvyslanectví z Tel Avivu. Ohrozil tím mírový proces na Blízkém východě a poškodil vztahy USA s arabským světem.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v lednu řekl, že přesun velvyslanectví se pravděpodobně neuskuteční dříve než za tři roky, a i to označil za poměrně "ambiciózní časový rámec".

Netanyahu svůj odhad vyslovil dnes před izraelskými novináři, kteří s ním letěli do Indie. "Můj pevný odhad je, že to půjde mnohem rychleji, než si myslíte. Do jednoho roku," podotkl. Trump v reakci na dotaz agentury Reuters ale prohlásil, že tomu tak není.

Trump loni v prosinci prohlásil, že uznání Jeruzaléma znamená začátek nového přístupu k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Podle něj odkládání uznání Jeruzaléma za izraelské hlavní město stejně mír nepřineslo. Prezident rovněž uvedl, že řešením blízkovýchodního konfliktu mohou být i dva státy, pokud si to obě strany budou přát. Šéf Bílého domu ujistil, že Jeruzalém má zůstat posvátným místem tří náboženství - tedy judaismu, islámu a křesťanství.

Izrael v rozporu s rezolucemi OSN považuje celý Jeruzalém za svou metropoli. Palestinci přitom žádají pro svůj budoucí stát za hlavní město východní Jeruzalém.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud