Články odjinud

Nevídané sbližování Korejí: Kim Čong-un svolil k horké lince i klidu zbraní

Nevídané sbližování Korejí: Kim Čong-un svolil k horké lince i klidu zbraní

Severní a Jižní Korea hlásí mimořádný průlom ve vzájemných vztazích. Země se dohodly, že koncem dubna uspořádají po více než desetiletí vrcholnou schůzku. Vůdce KLDR Kim Čong-un svolil také k horké lince mezi Pchjongjangem a Soulem. Severní Korea rovněž uvedla, že nepoužije jaderné ani konvenční zbraně proti Jižní Koreji.

O dohodách informovala jihokorejská prezidentská kancelář poté, co se dnes vrátila z návštěvy KLDR vysoká jihokorejská delegace, která jednala se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem i jeho sestrou Kim Jo-čong, která se v únoru zúčastnila zahajovacího ceremoniálu zimních olympijských her v Pchjongčchangu.

První setkání Kim Čong-una se zástupci Jižní Koreje od konce roku 2011, kdy se ujal moci, přineslo nečekané diplomatické úspěchy. Sám severokorejský vůdce po historické návštěvě vyjádřil „pevnou vůli energicky prosazovat“ vytváření vztahů mezi oběma částmi Korejského poloostrova a usilovat o sjednocení. 

Bezpečnostní poradce jihokorejského prezidenta Čchong Ui-jong, který delegaci do KLDR tento týden vedl, prohlásil, že Severokorejci dali rovněž najevo, že nebudou lpět na svém jaderném zbrojním programu, pokud nebude země čelit vojenským hrozbám a bude zachována bezpečnost jejího režimu.

KLDR podle Čchonga dále sdělila, že je připravena jednat se Spojenými státy o denuklearizaci a normalizaci vztahů. V případě, že budou jednání mezi Severní Koreou a USA zahájena, je ochotna dodržovat moratorium na jaderné a raketové testy.

Probíhající rozhovory jsou součástí sbližování spojeného se zimní olympiádou, napsala zpravodajská společnost BBC. Pentagon v souvislosti s obnovenými rozhovory mezi Severní a Jižní Koreou vyjádřil „opatrný optimismus“. Ještě tento týden by měla jihokorejská delegace navštívit Washington, aby americkou vládu zpravila o průběhu jednání v Pchjongjangu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud