Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nevlastní otec brutálně znásilnil desetiletou dívku. Úřady teď hrozí, že jí nepovolí potrat

Nevlastní otec brutálně znásilnil desetiletou dívku. Úřady teď hrozí, že jí nepovolí potrat

Dětství desetileté dívky ze státu Harijána na severu Indie si drtivá většina jejích vrstevníků dokáže představit jen stěží. Po opakovaném znásilnění nevlastním otcem je v pátém měsíci těhotenství. Místní lékaři úřadům doporučují, aby dívka mohla pokročilé těhotenství přerušit. Konečné slovo však bude mít soud.

V pouhých deseti letech byla indická dívka opakovaně znásilněna svým nevlastním otcem, který je zároveň i její strýc, když její matka odešla do práce. Ta sexuální násilí na její dceři okamžitě nahlásila policii, která muže zadržela.

Zatímco její strýc sedí ve vyšetřovací vazbě, rodina dívky usiluje o to, aby se v takto útlém věku porodu nechtěného dítěte vyhnula. Jít na potrat po dvacátém týdnu těhotenství ale indické zákony nedovolují. Výjimkou jsou pouze případy, kdy je žena v ohrožení života.

Lékaři si s případem delší dobu nevěděli rady a tvrdili, že přerušení těhotenství u desetileté dívky „je na hraně“. „Je těhotná přibližně 20. týden, ale mohlo by to být také 19, nebo 21 týdnů. Technologie není tak pokročilá, aby vám řekla, ve kterém týdnu přesně jste,“ řekl před časem lékař z Postgraduálního institutu lékařských věd Ašok Chauchan. Doktoři proto nevěděli, zda je přerušení těhotenství v souladu se zákonem, nebo ne.

Po těžkém rozhodování lékaři z institutu nakonec doporučili, aby dívka přerušení těhotenství podstoupit mohla. Konečný verdikt musí ještě potvrdit soud, který už ale naznačil, že doporučení lékařů přijme.

Případ desetileté dívky přichází jen krátce po brutálním znásilnění a vraždě 23leté indické ženy, které skupina mužů rozbila lebku cihlou. Její tělo okousané od toulavých psů se pak našlo na otevřeném poli.

Sexuální násilí na ženách je v zemi dlouhotrvajícím problémem, proti kterému se před pěti lety vzedmula silná vlna protestů. Rozsáhlé demonstrace následovaly po znásilnění mladé dívky několika studenty v autobusu v Novém Dillí.

Navzdory rozhořčení občanů, podle kterých vláda dělá proti sexuálnímu na ženách málo, je jen v indickém hlavním městě denně registrováno 50 trestných činů proti ženám, včetně minimálně čtyřech případů znásilnění. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744