Ničivé přírodní katastrofy za dveřmi: Letošní hurikánová sezóna bude ještě horší než loňská | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ničivé přírodní katastrofy za dveřmi: Letošní hurikánová sezóna bude ještě horší než loňská

Ničivé přírodní katastrofy za dveřmi: Letošní hurikánová sezóna bude ještě horší než loňská

Harvey, Irma, Maria – jména nejničivějších hurikánů loňského roku obyvatelům amerického kontinentu dodnes nahánějí husí kůži. Ničivá síla tropických cyklón, které v roce 2017 přišly z Atlantiku, smetla vše, co jí přišlo do cesty, a vyžádala si životy stovek lidí. Podle vědců však Amerika možná bude na loňský rok vzpomínat ještě „v dobrém“ – hurikánová sezóna roku 2018 by totiž podle prvních prognóz mohla být ještě horší. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Spojené státy, Mexiko a ostrovy v Karibiku se možná budou muset připravit na další ničivou hurikánovou sezónu. Předpovídají to vědci z univerzit Severní Karolíny a Colorada. Podle odborníků data ukazují, že se silné atlantské bouře zintenzivňují rychleji, než tomu bylo před třiceti lety.

Během sezóny hurikánů, která oficiálně začíná 1. června, by tak podle vědců mohlo vzniknout 18 silných bouří označených jménem. Z toho se pět může proměnit ve velmi silné hurikány podobné těm z loňského roku – Harvey, který smetl velkou část Texasu, nebo Irma a Maria, které řádily v Karibiku a na Floridě.

Tyto tropické cyklóny hurikánové sezóny roku 2017 doprovázel vítr o rychlosti 185 kilometrů za hodinu, pustošily majetek i přírodu a způsobily smrt stovek lidí. Jen hurikán Harvey má na svědomí na 90 obětí, dalších víc než 130 životů si vyžádala Irma a desítky lidí zemřely také po úderu hurikánu Maria.

Právě tyto tři bouře, které způsobily škody ve výši minimálně 265 miliard dolarů, se tak zařadily mezi pět nejničivějších hurikánů, které byly kdy zaznamenány. Mnoho zemí se přitom z loňské přírodní katastrofy dodnes nevzpamatovalo – s následky dodnes bojují obyvatelé Texasu i Portorika, kde po pohromě nezůstala cihla na cihle a lidé žijí v hrozivých podmínkách.

Kvůli globální změně klimatu, která způsobuje oteplování oceánů, si však planeta bude muset na ničivé hurikány zřejmě zvyknout. Například před hurikánem Harvey byla teplota vody v Mexickém zálivu teplejší než kdykoliv předtím.

„Důsledkem toho je, že teplejší oceány zvyšují riziko intenzity a trvání hurikánů,“ říká odborník Kevin Trenberth z amerického Národního centra pro výzkum atmosféry (NCAR). „S tím, jak klimatické změny neustále ohřívají oceány, můžeme očekávat víc silných bouří, jako byl Harvey,“ dodává.

Infolab II

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.