Články odjinud

Ničivé přírodní katastrofy za dveřmi: Letošní hurikánová sezóna bude ještě horší než loňská

Ničivé přírodní katastrofy za dveřmi: Letošní hurikánová sezóna bude ještě horší než loňská

Harvey, Irma, Maria – jména nejničivějších hurikánů loňského roku obyvatelům amerického kontinentu dodnes nahánějí husí kůži. Ničivá síla tropických cyklón, které v roce 2017 přišly z Atlantiku, smetla vše, co jí přišlo do cesty, a vyžádala si životy stovek lidí. Podle vědců však Amerika možná bude na loňský rok vzpomínat ještě „v dobrém“ – hurikánová sezóna roku 2018 by totiž podle prvních prognóz mohla být ještě horší. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Spojené státy, Mexiko a ostrovy v Karibiku se možná budou muset připravit na další ničivou hurikánovou sezónu. Předpovídají to vědci z univerzit Severní Karolíny a Colorada. Podle odborníků data ukazují, že se silné atlantské bouře zintenzivňují rychleji, než tomu bylo před třiceti lety.

Během sezóny hurikánů, která oficiálně začíná 1. června, by tak podle vědců mohlo vzniknout 18 silných bouří označených jménem. Z toho se pět může proměnit ve velmi silné hurikány podobné těm z loňského roku – Harvey, který smetl velkou část Texasu, nebo Irma a Maria, které řádily v Karibiku a na Floridě.

Tyto tropické cyklóny hurikánové sezóny roku 2017 doprovázel vítr o rychlosti 185 kilometrů za hodinu, pustošily majetek i přírodu a způsobily smrt stovek lidí. Jen hurikán Harvey má na svědomí na 90 obětí, dalších víc než 130 životů si vyžádala Irma a desítky lidí zemřely také po úderu hurikánu Maria.

Právě tyto tři bouře, které způsobily škody ve výši minimálně 265 miliard dolarů, se tak zařadily mezi pět nejničivějších hurikánů, které byly kdy zaznamenány. Mnoho zemí se přitom z loňské přírodní katastrofy dodnes nevzpamatovalo – s následky dodnes bojují obyvatelé Texasu i Portorika, kde po pohromě nezůstala cihla na cihle a lidé žijí v hrozivých podmínkách.

Kvůli globální změně klimatu, která způsobuje oteplování oceánů, si však planeta bude muset na ničivé hurikány zřejmě zvyknout. Například před hurikánem Harvey byla teplota vody v Mexickém zálivu teplejší než kdykoliv předtím.

„Důsledkem toho je, že teplejší oceány zvyšují riziko intenzity a trvání hurikánů,“ říká odborník Kevin Trenberth z amerického Národního centra pro výzkum atmosféry (NCAR). „S tím, jak klimatické změny neustále ohřívají oceány, můžeme očekávat víc silných bouří, jako byl Harvey,“ dodává.

Infolab II

 

 

 

Články odjinud