Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ničivé přírodní katastrofy za dveřmi: Letošní hurikánová sezóna bude ještě horší než loňská

Ničivé přírodní katastrofy za dveřmi: Letošní hurikánová sezóna bude ještě horší než loňská

Harvey, Irma, Maria – jména nejničivějších hurikánů loňského roku obyvatelům amerického kontinentu dodnes nahánějí husí kůži. Ničivá síla tropických cyklón, které v roce 2017 přišly z Atlantiku, smetla vše, co jí přišlo do cesty, a vyžádala si životy stovek lidí. Podle vědců však Amerika možná bude na loňský rok vzpomínat ještě „v dobrém“ – hurikánová sezóna roku 2018 by totiž podle prvních prognóz mohla být ještě horší. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Spojené státy, Mexiko a ostrovy v Karibiku se možná budou muset připravit na další ničivou hurikánovou sezónu. Předpovídají to vědci z univerzit Severní Karolíny a Colorada. Podle odborníků data ukazují, že se silné atlantské bouře zintenzivňují rychleji, než tomu bylo před třiceti lety.

Během sezóny hurikánů, která oficiálně začíná 1. června, by tak podle vědců mohlo vzniknout 18 silných bouří označených jménem. Z toho se pět může proměnit ve velmi silné hurikány podobné těm z loňského roku – Harvey, který smetl velkou část Texasu, nebo Irma a Maria, které řádily v Karibiku a na Floridě.

Tyto tropické cyklóny hurikánové sezóny roku 2017 doprovázel vítr o rychlosti 185 kilometrů za hodinu, pustošily majetek i přírodu a způsobily smrt stovek lidí. Jen hurikán Harvey má na svědomí na 90 obětí, dalších víc než 130 životů si vyžádala Irma a desítky lidí zemřely také po úderu hurikánu Maria.

Právě tyto tři bouře, které způsobily škody ve výši minimálně 265 miliard dolarů, se tak zařadily mezi pět nejničivějších hurikánů, které byly kdy zaznamenány. Mnoho zemí se přitom z loňské přírodní katastrofy dodnes nevzpamatovalo – s následky dodnes bojují obyvatelé Texasu i Portorika, kde po pohromě nezůstala cihla na cihle a lidé žijí v hrozivých podmínkách.

Kvůli globální změně klimatu, která způsobuje oteplování oceánů, si však planeta bude muset na ničivé hurikány zřejmě zvyknout. Například před hurikánem Harvey byla teplota vody v Mexickém zálivu teplejší než kdykoliv předtím.

„Důsledkem toho je, že teplejší oceány zvyšují riziko intenzity a trvání hurikánů,“ říká odborník Kevin Trenberth z amerického Národního centra pro výzkum atmosféry (NCAR). „S tím, jak klimatické změny neustále ohřívají oceány, můžeme očekávat víc silných bouří, jako byl Harvey,“ dodává.

Infolab II

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1