Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ničivé přírodní katastrofy za dveřmi: Letošní hurikánová sezóna bude ještě horší než loňská

Ničivé přírodní katastrofy za dveřmi: Letošní hurikánová sezóna bude ještě horší než loňská

Harvey, Irma, Maria – jména nejničivějších hurikánů loňského roku obyvatelům amerického kontinentu dodnes nahánějí husí kůži. Ničivá síla tropických cyklón, které v roce 2017 přišly z Atlantiku, smetla vše, co jí přišlo do cesty, a vyžádala si životy stovek lidí. Podle vědců však Amerika možná bude na loňský rok vzpomínat ještě „v dobrém“ – hurikánová sezóna roku 2018 by totiž podle prvních prognóz mohla být ještě horší. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Spojené státy, Mexiko a ostrovy v Karibiku se možná budou muset připravit na další ničivou hurikánovou sezónu. Předpovídají to vědci z univerzit Severní Karolíny a Colorada. Podle odborníků data ukazují, že se silné atlantské bouře zintenzivňují rychleji, než tomu bylo před třiceti lety.

Během sezóny hurikánů, která oficiálně začíná 1. června, by tak podle vědců mohlo vzniknout 18 silných bouří označených jménem. Z toho se pět může proměnit ve velmi silné hurikány podobné těm z loňského roku – Harvey, který smetl velkou část Texasu, nebo Irma a Maria, které řádily v Karibiku a na Floridě.

Tyto tropické cyklóny hurikánové sezóny roku 2017 doprovázel vítr o rychlosti 185 kilometrů za hodinu, pustošily majetek i přírodu a způsobily smrt stovek lidí. Jen hurikán Harvey má na svědomí na 90 obětí, dalších víc než 130 životů si vyžádala Irma a desítky lidí zemřely také po úderu hurikánu Maria.

Právě tyto tři bouře, které způsobily škody ve výši minimálně 265 miliard dolarů, se tak zařadily mezi pět nejničivějších hurikánů, které byly kdy zaznamenány. Mnoho zemí se přitom z loňské přírodní katastrofy dodnes nevzpamatovalo – s následky dodnes bojují obyvatelé Texasu i Portorika, kde po pohromě nezůstala cihla na cihle a lidé žijí v hrozivých podmínkách.

Kvůli globální změně klimatu, která způsobuje oteplování oceánů, si však planeta bude muset na ničivé hurikány zřejmě zvyknout. Například před hurikánem Harvey byla teplota vody v Mexickém zálivu teplejší než kdykoliv předtím.

„Důsledkem toho je, že teplejší oceány zvyšují riziko intenzity a trvání hurikánů,“ říká odborník Kevin Trenberth z amerického Národního centra pro výzkum atmosféry (NCAR). „S tím, jak klimatické změny neustále ohřívají oceány, můžeme očekávat víc silných bouří, jako byl Harvey,“ dodává.

Infolab II

 

 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1