Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nikdy jsem Rusům neřekl, že tajná informace pochází z Izraele, řekl Trump a vyzval k míru s Palestinci

Nikdy jsem Rusům neřekl, že tajná informace pochází z Izraele, řekl Trump a vyzval k míru s Palestinci

Americký prezident Donald Trump při své historicky první návštěvě Izraele v roli hlavy státu vyzval Írán, aby přestal s podporou terorismu. Jménem USA i Izraele, tradičního amerického spojence na Blízkém východě, Trump rovněž prohlásil, že Teherán nesmí mít nikdy možnost vlastnit jaderné zbraně. Vrátil se také ke kauze předání tajné informace ruskému ministru zahraničí při návštěvě ve Washingtonu. 

Trump dnes přiletěl do Izraele ze Saúdské Arábie, kde o nutnosti boje proti terorismu a proti radikalizaci hovořil s představiteli 55 arabských a jiných muslimských zemí. Očekává se, že během návštěvy židovského státu se americký prezident pokusí oživit izraelsko-palestinský mírový proces. Naději, že cesta se skutečně stane milníkem usmíření mezi Palestinci a Izraelci, vyslovil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Vedle Netanjahua, který pro americkou hlavu státu uspořádal soukromou večeři, se Trump během dne sešel s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem. Tomu řekl, že arabští sousedé Izraele včetně Palestinců si uvědomují, že všichni mají společného nepřítele, a to íránskou hrozbu.

USA dlouhodobě označují Írán za "sponzora terorismu". Obviňují ho z toho, že podporou syrského režimu prezidenta Bašára Asada, šíitských povstalců v Jemenu a šíitského hnutí Hizballáh v Libanonu přispívá k destabilizaci situace na Blízkém východě. Proti aktivitám Teheránu ostře vystupuje i Izrael, který stejně jako Trump nesouhlasí s mezinárodní jadernou dohodou, kterou Írán se světovými mocnostmi uzavřel.

Trump kritizoval Írán i během víkendové návštěvy Saúdské Arábie, kde Teherán obvinil z odpovědnosti za velkou část nestability na Blízkého východě. Íránský prezident Hasan Rúhání se dnes proti takovému postoji ohradil a uvedl, že naopak Írán musí být zahrnut do stabilizačního procesu, neboť bez něj mír není možný. Rúhání rovněž řekl, že Írán bude pokračovat v testech balistických raket, a to navzdory nesouhlasu Američanů.

Po večerním setkání s Netanjahuem se Trump krátce vyjádřil ke kauze údajného vyzrazení tajné informace ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi, z něhož je obviňován americkými médii. Mělo jít o informaci získanou od amerického spojence, zřejmě Izraele, která se týkala aktivit teroristického hnutí Islámský stát; jejím vyzrazením prý Trump ohrozil bezpečnost zdroje. Trump dnes řekl, že při diskuzi s Rusy nikdy nezmínil slovo Izrael. Netanjahu dodal, že spolupráce amerických a izraelských tajných služeb je skvělá.

Trump během dne s manželkou Melanií v historickém centru Jeruzaléma navštívil Chrám Božího hrobu a zastavil se také u Zdi nářků. Doprovázel ho jeho zeť a poradce Jared Kushner, který se k židovství hlásí. Zeď nářků patří k nejposvátnějším židovským místům a Trump, jak připomenula AP, byl vůbec prvním úřadujícím prezidentem USA, který památku navštívil a pomodlil se zde. Trumpův demokratický předchůdce Baracka Obama se u zdi modlil v červenci 2008, tedy v době, kdy byl prezidentským kandidátem.

Na palestinských územích se dnes konala generální stávka ze solidarity s palestinskými vězni, kteří v izraelských věznicích už přes měsíc drží protestní hladovku. Organizátoři protestu považují akci za vzkaz americkému prezidentovi, aby přiměl Izrael ukončit okupaci a výstavbu osad na okupovaných územích.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1