Nizozemsko stáhlo svého velvyslance z Ankary. Napjaté vztahy se nepodařilo zklidnit | info.cz

Články odjinud

Nizozemsko stáhlo svého velvyslance z Ankary. Napjaté vztahy se nepodařilo zklidnit

Nizozemská vláda stáhla svého ambasadora v Ankaře. K normalizaci vztahů se podle nizozemského ministra zahraničí Halbeho Zijlstra nepodařilo dospět - napětí mezi zeměmi panuje od března 2016, kdy Nizozemci do země nevpustili tureckého tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua. Nizozemský velvyslanec v Turecku na přání Ankary již několik měsíců nepůsobil.

Nizozemská vláda se kvůli neúspěšné snaze o normalizaci vztahů "rozhodla oficiálně stáhnout nizozemského velvyslance v Ankaře", oznámilo dnes nizozemské ministerstvo zahraničí s tím, že nizozemský ambasador beztak nemohl v Ankaře působit už od loňského března. Recipročně Nizozemsko neschválí nového tureckého velvyslance v Nizozemsku, oznámilo dnes také nizozemské ministerstvo.

Nizozemsko loni nepovolilo přistání letounu s šéfem turecké diplomacie na svou půdu. Vláda tím bránila v údajné politické agitaci u tureckých emigrantů v Nizozemsku před referendem, které měnilo turecký politický systém a výrazně posílilo pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Diplomatická roztržka mezi Tureckem a Nizozemskem se pak rozhořela naplno poté, co nizozemské úřady vyhostily tureckou ministryni pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayanovou Kayaovou, která se rovněž chystala promluvit k turecké komunitě v Rotterdamu. Turecko žádalo nizozemského premiéra Marka Rutteho o omluvu a odmítlo návrat nizozemského velvyslance, který byl v té době mimo Turecko.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud