Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nohsledi Islámského státu obsadili město na Filipínách. Prezident vyhlásil výjimečný stav a prosí Moskvu o pomoc

Nohsledi Islámského státu obsadili město na Filipínách. Prezident vyhlásil výjimečný stav a prosí Moskvu o pomoc

Filipínský prezident Rodrigo Duterte vyhlásil stanné právo na ostrově Mindanao. V provincii na jihu Filipín bojuje armáda s ozbrojenci napojenými na teroristický Islámský stát (IS). Duterte byl zrovna na návštěvě Moskvy, kde si rovnou řekl o pomoc. Rusko ale momentálně o dodávkách zbraní nejedná, uvedl šéf ruské státní exportní firmy Rosoboronexport. Duterte mezitím uvažuje, že stanné právo rozšíří na celou zemi. České ministerstvo zahraničí lidem doporučuje dbát na Filipínách maximální opatrnosti a do mnoha oblastí vůbec nejezdit  kvůli riziku únosů.

Vládní vojáci převážně katolických Filipín se s radikály střetli ve městě Marawi na severu Mindanaa. Na ostrově žije silná muslimská menšina a působí tam či donedávna působilo několik islamistických povstaleckých skupin jako Abu Sayyafa a Fronta islámského osvobození Morů (MILF). Místní radikálové mají vazby na samozvaný Islámský stát.

Duterte kvůli situaci zkrátil návštěvu v Rusku. Svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi řekl, že počítá s jeho podporou a k boji proti IS potřebuje moderní zbraně.

Putin podle agentury Reuters řekl, že doufá ve vyřešení konfliktu „s minimálními ztrátami“. Uvedl dále, že hospodářskou a vojenskou spolupráci mezi Moskvou a Manilou nevylučuje.

Pro Kreml by případná pomoc mohla být strategickou příležitostí s ohledem na polohu Filipín. Ty zůstávají i s kontroverzním prezidentem v čele atraktivním hráčem pro velmoci, které soupeří o vliv v Jihočínském moři.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1