Nominace na Oscara ovládl snímek Tvář vody. Může získat třináct sošek | info.cz

Články odjinud

Nominace na Oscara ovládl snímek Tvář vody. Může získat třináct sošek

Nejvíce nominací na Oscara letos připadlo snímku Tvář vody mexického režiséra Guillerma del Toro, získal jich třináct. Film zabodoval mimo jiné v kategorii nejlepší film a nejlepší režisér. Nominace dnes v Los Angeles oznámila americká filmová akademie. Prestižní ocenění budou vyhlášena 4. března.

Druhým nejúspěšnějším filmem co do počtu nominací je válečné drama Dunkerk, které jich získalo osm, a film Tři billboardy kousek za Ebbingem, který má šanci na slavnou zlatou sošku v sedmi kategoriích. Dobře si se šesti nominacemi vede také snímek Nejtemnější hodina.

Na nejlepšího herce aspiruje představitel někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla z Nejtemnější hodiny, britský herec Gary Oldman. Konkurenty mu budou Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.), Daniel Kaluuya (Uteč), Daniel Day-Lewis (Nit z přízraků) a Timothée Chalamet (Call Me by Your Name).

V kategorii nejlepší herečka byly podle očekávání nominovány Frances McDormandová (Tři billboardy kousek za Ebbingem) a Saoirse Ronanová (Lady Bird). Pětici nominovaných doplňují Meryl Streepová (Akta Pentagon: Skrytá válka), Sally Hawkinsová (Tvář vody) a Margot Robbieová (Já, Tonya).

V kategorii nejlepší kamera byla letos poprvé nominována žena, Rachel Morrisonová za rodinnou ságu z Mississippi 40. let Mudbound. Tento film má celkem čtyři nominace, mimo jiné v kategorii nejlepší adaptovaný scénář nebo herečka ve vedlejší roli. Média si rovněž všímají, že v kategorii nejlepší kamera získal svou již 14. nominaci Roger Deakins (Blade Runner 2049), Oscara ale dosud nikdy nedostal.

Česká republika neměla letos v souboji o Oscara za nejlepší cizojazyčný film svého zástupce. Česká filmová a televizní akademie sice vyslala do klání snímek Bába z ledu režiséra a scenáristy Bohdana Slámy, neprošel ale ani prvním kolem výběru devíti filmů, který se dnes zúžil na nominovanou pětici. Mezi ní je například chilský snímek A Fantastic Woman nebo maďarský film On Body and Soul. Vypadl ale favorit, německo-francouzský snímek Odnikud režiséra Fatiha Akina, který na začátku ledna získal Zlatý glóbus pro nejlepší neanglicky mluvený film.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud