Nové kolo obviňování. Plyn, který v Sýrii zabil 100 lidí, byl ze skladu rebelů, tvrdí Rusko | info.cz

Články odjinud

Nové kolo obviňování. Plyn, který v Sýrii zabil 100 lidí, byl ze skladu rebelů, tvrdí Rusko

Plyn, který v úterý zasáhl povstalci ovládané město v syrské provincii Idlib, údajně unikl po výbuchu chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla. Tvrdí to ruské ministerstvo obrany. Útok podle pozorovatelů nepřežilo nejmíň 100 lidí.

Mluvčí ministerstva Igor Konašenkov dnes časně zrána sdělil, že Rusko v úterý zaregistrovalo vládní letecký útok na povstalecký sklad munice a továrnu na výrobu zbraní poblíž města Chán Šajchún jižně od města Idlib.

Mluvčí řekl, že chemické zbraně vyrobené v této továrně byly použity v Iráku. Konašenkov dodal, že podobný typ chemických zbraní rebelové dříve použili také v syrském městě Halab (Aleppo). Zde prý způsobily podobné následky, jaké se daly pozorovat v Chán Šajchúnu. Rusko má z Halabu vzorky a předá je mezinárodním kontrolním orgánům.

Ruské prohlášení přichází po mezinárodním zděšení nad úterním údajným útokem chemickými zbraněmi na Chán Šajchún. Ten si vyžádal nejméně 100 obětí a 400 raněných. Podle opoziční Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) na město útočila buď syrská armáda, nebo Rusko a letadla shodila toxický plyn. Rusko i Sýrie takový útok popírají.

V reakci na útok dnes mimořádně zasedne Rada bezpečnosti OSN. Projedná rezoluci, která nasazení chemických zbraní odsuzuje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud