Nový román Houellebeka: Zoufalý muž, který přišel o sexuální touhy, a úpadek francouzského zemědělství | info.cz

Články odjinud

Nový román Houellebeka: Zoufalý muž, který přišel o sexuální touhy, a úpadek francouzského zemědělství

Spisovatel Michel Houllebecq v minulosti předpovídal ve svých románech teroristické útoky, nyní jakoby ve svém novém románu předpověděl blokády takzvaných žlutých vest.

Zatímco čeští nakladatelé směřují své nejzajímavější tituly do předvánočního období, Francouzi si na svoji knižní událost sezony musejí počkat až do čtvrtého ledna. Tento den totiž vyjde sedmý román Michela Houellebeka Serotonin. Dílo jednoho z nejčtenějších i nejpřekládanějších francouzských autorů se na pultech knihkupectví objeví ve výjimečném nákladu 320 tisíc kusů, oznámilo nakladatelství Flammarion.

Kromě literárních kvalit Houellebekových románů přispívá k očekávání veřejnosti i fakt, že už dvakrát vyšly v době, kdy zažíval svět katastrofy. Jak připomněl deník Libération, román Platforma z roku 2001 končil útokem radikálních islamistů na thajskou pláž. Kniha se objevila 3. září, o osm dní později zaútočili teroristé na věže Světového obchodního centra v New Yorku. O rok později pak islamisté povraždili na ostrově Bali 200 lidí za velmi podobných okolností, jaké popisoval Houellebecq ve své knize. Poslední autorův román Podvolení, který vyšel před čtyřmi lety a ironicky si pohrával s tématem zvolení muslimského prezidenta ve Francii, se zase začal prodávat v den, kdy teroristé zabíjeli v redakci satirického časopisu Charlie Hebdo.

Vypravěčem a hlavní postavou nového románu je 46letý Florent-Claude, deprimovaný homofobní muž, který ztratil všechny své lásky a svůj nelehký úděl přežívá jen díky antidepresivu Captorix založeném na hormonu serotoninu – ten se také nazývá hormonem štěstí, odtud název knihy. Captorix sice pomáhá hrdinově psychice, zato ale ubíjí jeho libido, a Florent-Claude tak už nemá žádné sexuální touhy. Tradiční erotické scény typické pro ostatní autorovy knihy ale nechybějí ani zde, někteří recenzenti mluví až o míšení romance s pornografií.

V knize je přítomno i významné společenské téma, jakoby se Houellebekovým románem inspirovalo takzvané hnutí žlutých vest. Hlavní hrdina, jehož osudy sledujeme v Paříži i Normandii, se stane svědkem blokády dálnice A3, kterou zneprůjezdní skupinka naštvaných chovatelů dobytka. Florent-Claude pro ně má pochopení a rozumí problémům v zemědělství, on sám je vystudovaný zemědělský inženýr, jenž dlouho pracoval na ministerstvu zemědělství.

Tradičně pesimistický Houlllebecq mluví ústy svého hrdiny o temné budoucnosti pěstitelů ovoce i vývozců sýrů. „Počet zemědělců se ve Francii za posledních 50 let enormně snížil, stále to ale ještě není dost,“ říká Florent-Claude. „Je třeba ho ještě dvakrát nebo třikrát vydělit, abychom došli k evropským standardům, jaké mají v Dánsku nebo Holandsku,“ vyjadřuje antievropské a antiliberální smýšlení autora.

I proto je Houellebecq tak oblíbený mezi politiky krajní pravice – když například politici tehdejší Národní fronty Marine Le Penové doporučovali svým příznivcům, co mají číst, Michel Houellebecq figuroval v jejich výběru na jednom z prvních míst.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud