Nový ukrajinský tank by vytřel Rusku zrak. Kyjev si ho však nemůže dovolit | info.cz

Články odjinud

Nový ukrajinský tank by vytřel Rusku zrak. Kyjev si ho však nemůže dovolit

V období studené války se Ukrajina chlubila pověstí „supertankové velmoci“. Po zahájení války na východě země a ruské anexi Krymu Kyjev oznámil, že věhlas svého obranného průmyslu obnoví a v roce 2016 posílí výrobu nových tanků o neuvěřitelných 2300 procent. Ukrajina tak Rusku vyslala jasný vzkaz, který měl na druhé straně fronty vyvolat strach. Plán se ale dostal do úzkých – supermoderní tanky Oplot jsou totiž pro ukrajinskou armádu příliš drahé.

Tanky Oplot, kterými se brzy bude moct pochlubit například thajská armáda, měly posílit ukrajinský zbrojní arzenál a ukázat Rusku zdvižený prst. Při návštěvě státního koncernu Ukroboronprom, který tanky vyrábí, ukrajinský ministr obrany Stepen Poltorak vychvaloval Oplot do nebes a označil ho za „moderní bojový stroj, který je v současnosti vyvážen do mnoha zemí po celém světě, v arzenálu ozbrojených sil Ukrajiny ale chybí“.

Národní rada pro obranu a bezpečnost Ukrajiny proto uvedla, že začne pracovat na objednávce 10 Oplotů pro místní jednotky, přesný termín ale nestanovila. Poltorak však podle serveru Newsweek přesvědčivě tvrdil, že až se tanky dostanou do ukrajinského arzenálu, budou vyslány do Donbasu. Objevil se ale zádrhel.

Ukroboronprom totiž ocenil hodnotu jednoho Oplotu na 4,7 milionu dolarů. Na nákup 10 supertanků tak ukrajinský rozpočet nestačí. To Kyjev otevřeně přiznal a oznámil, že místo nákupu začne renovovat tanky z dob sovětské éry. „Za cenu jednoho tanku bychom mohli obnovit 10 starších,“ řekl ministr obrany.

Spěchat s nákupem Oplotů však není potřeba ani podle expertů. „I kdyby je Ukrajina měla, situace v terénu by se výrazně nezměnila. V nejhorším případě, kterým by podle nich byla válka s Ruskem plného rozsahu a plné nasazení jeho konvenčních zbraní, by Rusko mohlo ukrajinské tanky jednoduše rozdrtit, a to kvůli výrazné početní výhodě samotné. Ve vaší situaci je lepší mít hodně základních tanků, než pár velmi drahých,“ tvrdí vojenský expert z Wilson Center Michael Kofman.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud