Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O čem se bavil Trump s Putinem? O sankcích nepadlo podle Kremlu ani slovo

O čem se bavil Trump s Putinem? O sankcích nepadlo podle Kremlu ani slovo

Americký prezident Donald Trump dnes telefonoval s pěti světovými státníky včetně kancléřky Angely Merkelové a ruského prezidenta Vladimira Putina. Podrobnosti o obsahu rozhovorů do pozdních večerních hodin Bílý dům neprozradil. Američtí politologové se přeli zejména o to, zda by se během prvního společného hovoru mohl Trump a Putin bavit o protiruských sankcích. Podle informací z Kremlu k tomu nedošlo.

Jednání s Merkelovou a Putinem byly považovány za nejdůležitější z dnešních telefonátů Trumpa s představiteli pěti významných států. Na programu měl dnes ještě diskusi s francouzským protějškem Françoisem Hollandem a s premiéry Japonska a Austrálie.

S mimořádným napětím se očekával rozhovor se šéfkou německé vlády, protože Trump se v jednom rozhovoru kriticky vyjádřil k rozhodnutí Merkelové přijmout statisíce uprchlíků. Označil to přitom za "katastrofální chybu" vzhledem k hrozbě terorismu. Co nakonec řešili, Bílý dům ani Berlín dosud nesdělily. 

S velkým zájmem byl očekáván obsah telefonátu s Putinem s ohledem na to, že Trump dal opakovaně najevo obdiv k ruskému prezidentovi a projevil přání zlepšit s ním vztahy. Předmětem zvědavosti nejen médií, ale především západních politiků byla hlavně skutečnost, zda se prezidenti dotknou otázky protiruských sankcí.

Sám Donald Trump řekl před telefonátem médiím, že rozhovor "bude pozitivní, nikoli negativní. Pokud můžou mít Spojené státy dobré vztahy s Ruskem, Čínou a dalšími státy, jsem pro." Vysoká očekávání měla v tomto směru i Moskva. Ruský senátor Alexej Puškov podle CNN prohlásil, že Moskva věří, že tento hovor nebude začátkem dalších protiruských sankcí. Američtí politologové nicméně podle televize předpokládají, že Trump tak jako tak nemůže sankce snadno zrušit, a pokud, bude se to týkat pouze těch z konce loňského roku.

Ještě dvě hodiny po telefonátu s Putinem média neznala jeho obsah. Na webových stránkách Kremlu se poté objevila o pětačtyřicetiminutovém hovoru shrnující zpráva. Oba prezidenti spolu podle CNN řešili veskrze pozitivním tónem stabilizaci americko-ruských obchodních vztahů, mezinárodní terorismus a situaci na Blízkém východě, izraelsko-arabský konflikt a problematiku Ukrajiny.

Klíčovým bodem telefonátu byla podle Kremlu problematika mezinárodního terorismu a spolupráce USA a Ruska proti Islámskému státu a dalším teroristickým skuoinám v Sýrii.

Zpráva z Kremlu podle očekávání nezmiňuje ani slovem protiruské sankce. Předpokládá se, že na toto téma dojde na prvním osobním setkání obou prezidentů, na jehož zorganizování se rovněž dohodli. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744