Obama proti Trumpovi. Šéf Bílého domu na poslední chvíli přijímá kontroverzní rozhodnutí | info.cz

Články odjinud

Obama proti Trumpovi. Šéf Bílého domu na poslední chvíli přijímá kontroverzní rozhodnutí

Ještě necelé tři týdny zbývají dosluhujícímu americkému prezidentovi Baracku Obamovi, než jej v úřadě vystřídá nově zvolený Donald Trump. Cílová rovinka je už na dohled a Obama pořádně přidává do kroku. Spousta jeho rozhodnutí, která za poslední týdny přijal, půjde těžko zvrátit a Donaldu Trumpovi mohou způsobit horké chvilky nebo přinejmenším špatnou náladu. O které kontroverzní kroky jde?

Odplata za hackerské útoky pod záštitou Ruska

Obama nařídil odvetné kroky proti vůči Moskvě za hackerské útoky během amerických prezidentských voleb. Seznam sankcí obsahuje vůbec poprvé konkrétní jména osob, které se na kybernetických útocích podle amerických zpravodajských služeb podílely. Spojené státy také vypověděly 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště na svém území.

Pozice Donalda Trumpa: Budoucí prezident roli Ruska v kybernetických útocích zpochybňuje, lze očekávat, že sankce zmírní nebo zruší za cenu hádek na vnitropolitické scéně. 

Omezení nových ropných vrtů v americký vodách

Barack Obama zakázal nové vrty na těžbu ropy a zemního plynu ve velké části amerických vod v Severním ledovém oceánu a v některých částech Atlantského oceánu. Bílý dům uvedl, že cílem je zajistit udržitelnost a životaschopnost arktické ekonomiky a ekosystému.

Pozice Donalda Trumpa: Trump prosazuje rozšiřování těžby ropy a plynu v pobřežních vodách. Pokud jeho vláda bude chtít zákaz zrušit, bude se muset pravděpodobně obrátit na soud. Nový prezident vyvolal mezi ekologickými aktivisty obavy mimo jiné výběrem svých spolupracovníků. Ministrem zahraničí se rozhodl jmenovat šéfa ropné společnosti Exxon Mobil Rexe Tillersona a ministrem energetiky bývalého texaského guvernéra Ricka Perryho, který dříve vyzýval k omezení regulace ropného průmyslu. Šéfem Agentury pro ochranu životního prostředí učiní Scotta Pruitta, který kritizoval kroky Obamovy administrativy v boji proti klimatickým změnám i instituci samotnou.

Blízkovýchodní mírový proces: Obamův políček Netanjahuovi

Rada bezpečnosti OSN schválila krátce před Vánoci rezoluci, která po Izraeli požaduje, aby ukončil výstavbu židovských osad na okupovaném palestinském území. USA, které židovský stát vždy v předchozích hlasováních v OSN podporovaly, se hlasování zdržely, a umožnily tak, aby rezoluce prošla.

Pozice Donalda Trumpa: Trump spolu s několika americkými senátory požadoval, aby USA rezoluci vetovaly. V otázce se důrazně postavil za premiéra Netanjahua a naznačil, že učiní kroky, které nejspíš popudí Palestince a ohrozí mírový proces v regionu.

Snaha udržet Obamacare

Zdravotnická reforma Obamacare byla prioritou Baracka Obamy v prvním funkčním období. Republikáni ji však kritizují a Trumpova administrativa ji chce zrušit. Demokrati s Obamou v čele se proto snaží udělat maximum, aby se tak nestalo. Například povzbuzovat Američany, aby se do systému zdravotního pojištění ve velkém přihlašovali. Ve srovnání s loňským rokem se podle amerických médií přihlásilo o 400 tisíc lidí více.

Pozice Donalda Trumpa: Trump už během předvolební kampaně slíbil, že Obamovu zdravotnickou reformu po svém zvolení zruší. Za ministra zdravotnictví si vybral Toma Price, který je jejím hlasitým kritikem. 

Nové národní památky v Utahu a Nevadě

Prezident Obama prohlásil na poslední chvíli za národní památku 6 475 kilometrů čtverečních federální půdy ve státech Utah a Nevada, aby zabránil těžbě surovin a dalším aktivitám na územích bohatých na indiánské památky. Rozhodnutí přivítali předáci některých indiánských kmenů, kteří se s pomocí právníků snaží o ochranu oblasti Bears Ears v Utahu celá léta.

Pozice Donalda Trumpa: Donald Trump ke Obamovu kroku nevydal žádné stanovisko. Proti Obamově rozhodnutí se ale postavil guvernér Utahu a republikánští kongresmani tohoto státu. 

Uzavření národního registru

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA oznámilo minulý týden, že ukončí program, který monitoroval vstup některých cizinců (zejména z muslimských a arabských zemí) na území Spojených států. Program NSEERS zavedla Bushova administrativa v reakci na teroristické útoky.

Pozice Donalda Trumpa: Během volební kampaně Trump sliboval, že zakáže vstup muslimům do USA a zmiňoval jejich registr. Nedávno však tyto výzvy z jeho volebního webu zmizely a rétoriku v této otázce zmírnil. 

Propouštění vězňů z Guantánama

Prezident Obama slíbil, že ještě před jeho lednovým odchodem z funkce uzavře věznici v Guantánamo na Kubě. Když Obama před osmi lety nastupoval, ve věznici pobývalo 242 vězňů. Od letošního podzimu byly z věznice propuštěny desítky vězňů. Zbývá poslední několik desítek, ale přemístit všechny a zařízení uzavřít se Obamovi nepodaří.

Pozice Donalda Trumpa: Trump je proti uzavření věznice.

Prezidentské milosti

Obama zmírnil tresty pro víc než tisícovku odsouzených za drogovou kriminalitu, kteří se nedopustili násilí, a omilostnil přes stovku z nich.

Pozice Donalda Trumpa: Není jasná, ale leccos se dá vyčíst z Trumpova rozhodnutí jmenovat na místo ministra spravedlnosti kritika omilostňování odsouzených za drogovou kriminalitu Jeffa Sessionse. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud