Obama se vrací. Chystá tour po USA, aby pomohl zatnout tipec Trumpovi | info.cz

Články odjinud

Obama se vrací. Chystá tour po USA, aby pomohl zatnout tipec Trumpovi

Bývalý americký prezident Barack Obama se rozhodl vstoupit do kampaně před listopadovými volbami do Kongresu, aby povzbudil příznivce demokratů k účasti. Dnes má promluvil na Illinoiské univerzitě, později se přesune do Kalifornie a pak do Ohia. Po odchodu z úřadu se v souladu s tradicí držel politiky stranou.

Příkrou kritikou republikánů dnes bývalý americký prezident Barack Obama vstoupil do kampaně před listopadovými volbami do Kongresu. V projevu na Illinoiské univerzitě řekl, že republikáni nemají odvahu bránit „instituce, díky nimž funguje (americká) demokracie“.

„Co se stalo Republikánské straně?“ tázal se exprezident. Svého nástupce Donalda Trumpa označil za „symptom, nikoli příčinu“ rozdělení a polarizace Spojených států. Trump podle něj „těží ze zášti, kterou politici šíří už roky“.

Volby, jež se budou konat 6. listopadu, jsou považovány za referendum o Trumpovi, napsala agentura Reuters. Jeho sliby o snížení daňové zátěže zastiňuje vyšetřování o možné dohodě jeho kampaně s Ruskem před prezidentskými volbami i kritika poměrů, které za jeho vlády panují v Bílém domě.

Aby demokraté získali většinu v Kongresu a možnost mařit záměry Trumpovy administrativy, museli by získat 23 křesel ve Sněmovně reprezentantů a dvě v Senátu. Trump objíždí své stoupence a na čtvrtečním setkání s nimi v Montaně je vyzval, aby zabránili svou účastí ve volbách případnému zahájení procesu impeachmentu, tedy ústavní žaloby proti němu. „Je to tak směšné. Ale pokud se to stane (impeachment), bude to vaše chyba, protože jste nepřišli volit. OK? Nepřišli jste volit. Nepřišli jste volit. To je jediná cesta, jak by se to mohlo stát,“ řekl.

Také Obama hodlá podle Reuters apelovat na voliče. „Tato chvíle v naší zemi je nebezpečná na to, aby demokratičtí voliči zůstali stranou,“ uvede Obama ve svém projevu, jak řekla jeho mluvčí Katie Hillová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud