Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obamův návrat se blíží. Demokratům má pomáhat s volební reformou

Obamův návrat se blíží. Demokratům má pomáhat s volební reformou

Barack Obama zřejmě znovu promluví do vrcholné americké politiky. Tvrdí to jeho přítel a někdejší ministr spravedlnosti Eric Holder. Podle něj se bývalý prezident zapojí do práce tzv. NDRC, tedy výboru připravujícího reformu volebních okrsků.

„Přichází to, on přichází. A je připravený válet,“ prohlásil Holder na tiskové konferenci směrem k možnému Obamovu angažmá v organizaci napojené na Demokratickou stranu. Dodal, že nedávná hlava USA bude viditelnou tváří projektu.

Holder předpokládá, že i v příštím roce bude platit, že strana, která má zástupce v Bílém domě (momentálně tedy republikáni), prohrává hlasování v půlce volebního období. Navíc věří, že působení Donalda Trumpa efekt ještě umocní.

Přesto ale Demokratická strana aktivně připravuje reformu volebních okrsků, kterou by si ráda do budoucna zajistila silnější roli v dolní komoře Kongresu. Demokraté poukazují na to, že ačkoli republikáni získali v loňských volbách jen 49 procent hlasů, obsadili většinu křesel.

K větší vážnosti by reformnímu výboru mělo pomoci právě Obamovo zapojení. Bývalý prezident po odchodu z funkce přestal být politicky aktivní a užíval si zasloužené volno. Média referovala hlavně o jeho dovolené na soukromém ostrově miliardáře Richarda Bransona v Karibiku nebo o vydání dvou knih, za něž mají manželé Obamovi získat přes 60 milionů dolarů (asi 1,5 miliardy korun).

Když nepočítáme aktivitu francouzských nadšenců, kteří zorganizovali petici za Obamovu kandidaturu v tamních prezidentských volbách, sám Obama se vyjádřil jen k Trumpovu protiimigračnímu nařízení.

„Zásadně nesouhlasím s představou diskriminace lidí na základě víry nebo náboženství,“ vzkázal skrze svého mluvčího s tím, že Američané mají pokračovat v protestech, neboť v sázce jsou americké hodnoty. Na rozhodnutí, zda budou další politické aktivity Obamy následovat, si ještě budeme muset počkat.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1