Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obří skandál charity Oxfam: Zaměstnanci měli na Haiti pomáhat po zemětřesení, pořádali tam orgie

Obří skandál charity Oxfam: Zaměstnanci měli na Haiti pomáhat po zemětřesení, pořádali tam orgie

Britská vláda pohrozila charitě Oxfam, že jí zastaví financování. Pracovníci Oxfamu, jedné z největších britských nevládních organizací, prý pořádali na Haiti postiženým zemětřesením sexuální orgie s prostitutkami v domě pronajatém charitou a organizace se to snažila utajit. Britská vláda přispívá Oxfamu ročně stamiliony korun a skandál poškozuje její pověst v zahraničí.

Britská vláda zastaví financování Oxfamu, pokud organizace nevysvětlí obvinění ze sexuálního skandálu na Haiti, jak proti svým pracovníkům zasáhla a co udělala, aby se to neopakovalo, prohlásila britská ministryně pro mezinárodní rozvoj Penny Mordauntová. Dosavadní chování Oxfamu je podle ní „šokující" a vedení organizace selhalo. Jde o reakci na zprávy, že si pracovníci nadace Oxfam na Haiti v roce 2011 zřídili v domě pronajatém organizací veřejný dům, ve kterém působily prostitutky oblečené pouze do triček s logem organizace. Minulý týden na to přišel britský tisk.

Pracovníci Oxfamu prý s prostitutkami pořádali sexuální orgie. Zaměstnanci charity přitom přijeli na karibský ostrov pomáhat obětem zemětřesení, které si v roce 2010 vyžádalo 220-300 tisíc mrtvých a 300 tisíc zraněných. Radovánek s prostitutkami si údajně užíval i šéf mise Oxfamu na Haiti Roland van Hauwermeiren. Prostituce je na Haiti nezákonná a využívání prostitutek je také proti pravidlům Oxfamu.

Padají hlavy
Zástupkyně šéfa britské pobočky mezinárodní charitativní organizace se v reakci na skandál vzdala své funkce. Penny Lawrenceová podle agentury AP oznámila, že za aféru přijímá plnou odpovědnost.

Šéfové Oxfamu některá pochybení svých zaměstnanců připustili, pokusili se je ale utajit před haitskými a dokonce i britskými úřady. Zdůvodňují to tím, že nechtěli na Haiti způsobit potíže dotyčným prostitutkám, podle nich také nedošlo ke „zneužití fondů organizace“.

V Británii Oxfam upozornil Výbor pro charity, který má na starosti dozor nad neziskovými humanitárními organizacemi, na „nevhodné chování“ svých pracovníků, uvádí list Financial Times. Výbor ale údajně nepředal tyto informace britské vládě. Oxfam navíc nevaroval jiné charity. Někteří jeho bývalí pracovníci, kteří využili služeb prostitutek, pak našli zaměstnání v dalších nevládních organizacích zaměřených na humanitární pomoc, napsal britský deník The Times. Podle novin Financial Times například Rolandu Hauwermeirenovi, který se na orgiích podílel, umožnil Oxfam „důstojný odchod“, aby to nepoškodilo pověst organizace. Teď ale ničí skandál nejen pověst Oxfamu ale i britské vlády v zahraničí.

Oxfam dostal loni od britské vlády příspěvek ve výši 32 milionů liber, tedy zhruba 973 milionů korun. Celkově dostává Oxfam od vlády a soukromých dárců okolo 300 milionů liber ročně. Oxfam už v neděli oznámil, že zlepší proceduru výběru svých zaměstnanců. Paul Goldring, šéf Oxfamu, se má dnes odpoledne sejít s ministryní Mordauntovou, aby se jí pokusil rozmluvit její nápad zastavit financování Oxfamu.

Britský tisk upozorňuje na další případy nevhodného sexuální chování pracovníků nevládních organizací v zahraničí, které se týká i dalších charit. Britských Výbor pro charity dnes oznámil, že dostává ročně zhruba tisíc upozornění týkajících se možného sexuálního zneužívání v oblasti charit. Skandál Oxfamu „jen vrcholkem ledovce", řekla listu The Telegraph Priti Patelová, bývalá britská ministry pro mezinárodní rozvoj.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1