Obtěžování žen odporuje islámu, tvrdí vlivná káhirská náboženská univerzita | info.cz

Články odjinud

Obtěžování žen odporuje islámu, tvrdí vlivná káhirská náboženská univerzita

Egypt sice přijal zákony, podle kterých může trestat obtěžování žen půl rokem až pěti lety za mřížemi, v praxi ale pachatele obvykle nepostihuje. Stěžují si na to lidsko-právní organizace, které teď získaly podporu od nejprestižnější islámské univerzity sunnitského světa. Učenci z al-Azharu totiž mají za to, že sexuální obtěžování má být stíhané za každých okolností. 

„Hrubé útoky na ženy kvůli jejich oblečení, či chování jsou neospravedlnitelné a zároveň nemravné. Takové obtěžování je útokem na soukromí ženy, na její důstojnost i svobodu. Tento odporný jev také přispívá k tomu, že ženy v rostoucí míře postrádají pocit bezpečí,“ napsala koncem srpna na sociální sítě Facebook a Twitter zástupci slavné káhirské univerzity. S tím, že „(sexuální) obtěžování žen musí být trestné vždy, bez ohledu na souvislosti“.

Al-Azhar je považována za nejprestižnější i nejvlivnější islámské učiliště sunnitského světa. Má vliv daleko za hranicemi Egypta, pro který vychovává většinu islámských duchovních. Ti pak působí při místních mešitách. Univerzita proto podle serveru Middle East Eye vyzvala nejen aktivisty a nevládní organizace, ale vůbec všechny Egypťany, aby proti této formě násilí na ženách bojovali.

Nejlidnatější arabský stát s takřka stovkou milionů obyvatel sice v roce 2014 přijal zákon, podle kterého lze trestat obtěžování až pěti roky vězení. Podle lidsko-právní skupina Human Rights Watch je však uplatňovat jen málokdy. „Sexuální obtěžování i násilí na ženách zůstává široce rozšířené. Policistky, jejichž jednotky vznikly v roce 2013 právě pro boj s obtěžováním žen, jsou na veřejnosti častěji nasazované zvláště při hojně navštěvovaných slavnostech a svátcích. Pachatelé však obvykle nejsou vypátráni, respektive postiženi,“ dodává mezinárodní nevládní organizace.

Aktivistka: Je to sice jen první krok, ale důležitý

Podle místních aktivistek lze takové vyjádření věhlasné káhirské madrasy jen přivítat, i když je jasné, že k mentální nápravě v hlavách násilníků nedojde okamžitě. „Hlas al-Azharu je slyšet v nejzapadlejších koutech země. Může přinejmenším zčásti ovlivnit způsoby egyptského chování,“ konstatovala pro Nadaci Reuters aktivistka Lubna Darvíšová.

Několik let staré statistiky OSN byly do té míra alarmující, že přiměly k akci i jinak nepříliš pružné, navíc muži ovládané úřady. Podle dat z roku 2013 se totiž stěží uvěřitelných 99,3 procenta Egypťanek stalo obětí nějaké z forem obtěžování. Takřka polovina (43 procent) egyptských mužů má přitom za to, že ženy si podobnou pozornost mužů užívají. Samotná Káhira pak loni získala v žebříčku světových metropolí nelichotivé prvenství co do nejhoršího chování jeho obyvatel vůči ženám.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud