Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Od vojáků OSN čekaly pomoc, místo toho čelily stovkám znásilnění. Teď ženám na Haiti pomáhají fotky

Od vojáků OSN čekaly pomoc, místo toho čelily stovkám znásilnění. Teď ženám na Haiti pomáhají fotky

V jedné z nejchudších zemí světa jsou ženy častým terčem sexuálního násilí. V roce 2004 sem dorazili vojáci OSN, aby místním po převratu pomohli. Jak ale nedávno vyšlo najevo, obyvatelky Haiti se místo toho dočkaly obrovského utrpení. Stovky z nich vojáci OSN znásilnili, podobné incidenty se přitom stále dějí. Pomocnou ruku se jim rozhodla podat francouzská fotografka. Problematika se díky tomu dostala do širšího povědomí, a navíc: oběti sexuálních deliktů díky její práci nabývají ztracené sebevědomí.

Marie tehdy studovala a v Port-au-Prince hledala práci. Na ulici hlavního města Haiti potkala muže, o kterém si myslela, že ji s hledáním zaměstnání pomůže. „Řekl mi, že jeden z jeho přátel hledá někoho, jako jsem já a že za ním potřebuje jít. Když jsme dorazili na místo, vytáhl zbraň. Tehdy se to stalo,“ popisuje Maria svůj smutný příběh. Terčem znásilnění se kromě ní staly stovky dalších haitských žen.

Během vojenské nadvlády v letech 1991 až 1994 zde bylo znásilňování žen používáno jako zbraň. Další sexuální násilí zasáhlo tisíce žen a dětí po převratu v roce 2004. Jak ukázalo nedávné vyšetřování OSN, během tříletého působení zde přes 130 vojáků mírových sil požadovalo po bezmocných ženách a dětech sex.

Přestože se znásilnění stalo v roce 2005 na Haiti trestným činem, problém zde stále přetrvává. Důvodem je chudoba, nestabilita a především stále velmi špatné postavení žen. Situace se navíc zhoršila po zemětřesení v roce 2010, které zničilo většinu hlavního města a zanechalo víc než 1,5 milionu lidí bez domova. V Port-au-Princ začaly vznikat improvizované tábory, kde nebylo dostatečné osvětlení a pro ženy zde nebylo bezpečno.

Po zemětřesení, které podle Lékařů bez hranic zničilo 60 procent zdravotnických zařízení pro oběti sexuálního násilí, se tak útoky na ženy začaly stupňovat. Organizace za práva žen navíc začaly upozorňovat na fenomén „sexu za přežití“, kdy byly zoufalé ženy a dívky nuceny prodávat své tělo za jídlo.

S obětmi sexuálního násilí se loni v létě setkala francouzská fotografka Benedicte Kurzenová, která s nimi strávila tři týdny na haitské gynekologické klinice. Kurzenová už dříve navštívila tábory v Nigerii, aby mohla vyprávět příběhy znásilněných žen a navrátit jim ztracenou sebedůvěru. Trauma místních žen ale bylo tak čerstvé, že nejdříve potřebovaly psychologickou a lékařskou péči. Dostala ale pozvánku od Lékařů bez hranic, aby navštívila kliniku na Haiti. Poselstvím Kurzeové bylo především upozornit na problém sexuálního násilí a na práci místního zdravotnického zařízení. O její činnosti se tak mohly dozvědět i další ženy, které potřebují pomoc.

Stejně jako v Nigérii však fotografka chtěla u obětí znásilnění posílit jejich důvěru v sebe sama. „Přesto, co se jim stalo, stále můžete vidět jejich krásu,“ říká Kurzeová. V některých případech ale pomocnou ruku podat nemohla. „Mluvili jsme s matkou jedné dívky, která chtěla být součástí projektu. Matce ale byl snímek nepříjemnější než samotné dceři. Myslela si, že znásilnění je dceřina vina,“ vzpomíná fotografka. Její tým nakonec matku přesvědčil, aby si o problému promluvila s odborníky. Dívce tak pomohli, aniž by Kurzeová musela zmáčknout spoušť fotoaparátu. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744