Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odveta za rezoluci o Jeruzalémě? Spojené státy škrtají peníze pro OSN

Odveta za rezoluci o Jeruzalémě? Spojené státy škrtají peníze pro OSN

USA pošlou do rozpočtu OSN na období 2018-2019 o více než 285 milionů dolarů méně, než kolik bylo původně dojednáno. Škrty v příspěvcích přicházejí krátce poté, co Valné shromáždění OSN odhlasovalo rezoluci odsuzující rozhodnutí Washingtonu uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Česká republika se hlasování zdržela.

Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová rozhodnutí své země odůvodnila údajným neefektivním využíváním peněz a překračováním rozpočtu organizace. „Nenecháme zneužívat štědrosti amerického lidu,“ napsala Haleyová.

Všeobecně se však předpokládá, že se jedná o reakci na rezoluci, která odsoudila rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Pro návrh hlasovalo 128 zemí, proti bylo devět, 35 států včetně České republiky se zdrželo. 

Hlasování předcházela zhruba dvouhodinová debata. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová uvedla, že Spojené státy si budou hlasování o rezoluci pamatovat, až za nimi ostatní státy přijdou s žádostí o pomoc.

„Toto hlasování změní způsob, jak Američané budou nahlížet na OSN a jak my budeme nahlížet na země, které nás v OSN nerespektují. Na toto hlasování nebude zapomenuto,“ varovala Haleyová.

Spojené státy patří mezi stěžejní přispěvatele OSN. Z více než pětimiliardového rozpočtu organizace pokrývají USA zhruba 22 % výdajů. 

Mluvčí generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese Stéphane Dujarric řekl pro CNN, že ONS „nyní zkoumá dopad nově oznámených čísel na operace OSN.“ Představitelé OSN by se k americkým škrtům mohli vyjádřit během několika následujících hodin. 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1