Odveta za rezoluci o Jeruzalémě? Spojené státy škrtají peníze pro OSN | info.cz

Články odjinud

Odveta za rezoluci o Jeruzalémě? Spojené státy škrtají peníze pro OSN

USA pošlou do rozpočtu OSN na období 2018-2019 o více než 285 milionů dolarů méně, než kolik bylo původně dojednáno. Škrty v příspěvcích přicházejí krátce poté, co Valné shromáždění OSN odhlasovalo rezoluci odsuzující rozhodnutí Washingtonu uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Česká republika se hlasování zdržela.

Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová rozhodnutí své země odůvodnila údajným neefektivním využíváním peněz a překračováním rozpočtu organizace. „Nenecháme zneužívat štědrosti amerického lidu,“ napsala Haleyová.

Všeobecně se však předpokládá, že se jedná o reakci na rezoluci, která odsoudila rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Pro návrh hlasovalo 128 zemí, proti bylo devět, 35 států včetně České republiky se zdrželo. 

Hlasování předcházela zhruba dvouhodinová debata. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová uvedla, že Spojené státy si budou hlasování o rezoluci pamatovat, až za nimi ostatní státy přijdou s žádostí o pomoc.

„Toto hlasování změní způsob, jak Američané budou nahlížet na OSN a jak my budeme nahlížet na země, které nás v OSN nerespektují. Na toto hlasování nebude zapomenuto,“ varovala Haleyová.

Spojené státy patří mezi stěžejní přispěvatele OSN. Z více než pětimiliardového rozpočtu organizace pokrývají USA zhruba 22 % výdajů. 

Mluvčí generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese Stéphane Dujarric řekl pro CNN, že ONS „nyní zkoumá dopad nově oznámených čísel na operace OSN.“ Představitelé OSN by se k americkým škrtům mohli vyjádřit během několika následujících hodin. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud