Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Olej ze žláz cibetky a moment, kdy se kamery odvrátily. Alžběta II. popisuje detaily své korunovace

Olej ze žláz cibetky a moment, kdy se kamery odvrátily. Alžběta II. popisuje detaily své korunovace

Britská královna Alžběta II. byla při korunovaci pomazána olejem obsahujícím esenci z květů pomerančovníku a jasmínu. I tato informace bude součástí dokumentu, který o korunovaci dnes večer odvysílá stanice BBC a jehož část už dala k dispozici na svém serveru.

Recept na olej pochází ze 17. století a střeží ho děkan Westminsterského opatství, což je tradiční místo korunovací.

V hodinovém dokumentu bude královna odpovídat na dotazy týkající se její korunovace v roce 1953. Promluví rovněž o svých vzpomínkách na korunovační obřad svého otce Jiřího VI. v roce 1937.

„Vzpomínám si, že mne otec přiměl napsat, co si z jeho korunovace pamatuji," řekla královna, která pak ve svých vzpomínkách jako jedenáctiletá psala o klenbách Westminsterského opatství zahalených „tajemným oparem".

Součástí korunovačního ceremoniálu je pomazání. Alžbětinu korunovaci z 2. června 1953 snímaly kamery, avšak v okamžiku pomazání se odvrátily.

Děkan opatství John Hall v dokumentu říká, že olej použitý v roce 1953 je uchováván v lahvičce na děkanství. Přesná receptura se tají, ale Hall k ní řekl, že „uchovávaný olej byl vyroben na základě receptury používané v 17. století". „Tehdy sestával ze sezamových semínek a olivového oleje a byl provoněn růžemi, květy pomerančovníku, jasmínu, ambrou, pižmem a esencí z (pachových žláz) cibetky," řekl Hall. Ke korunovaci se olej přináší v pozlacené lahvičce ve tvaru orla.

Dokument poskytuje představu o rozsahu příprav na korunovační obřad. Hall řekl, že opatství bylo kvůli tomu v roce 1953 uzavřeno šest měsíců. Do budovy byly přivedeny koleje, po nichž se dopravovaly tuny nejrůznějšího materiálu. Korunovace se zúčastnilo 8000 lidí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1