Olympiáda ve stínu politiky. Sestra Kim Čong-una už je v Pchjongčchangu, čeká ji historická schůzka | info.cz

Články odjinud

Olympiáda ve stínu politiky. Sestra Kim Čong-una už je v Pchjongčchangu, čeká ji historická schůzka

Severokorejská delegace, v jejímž čele je sestra autoritářského vůdce KLDR Kim Čong-una a předseda severokorejského parlamentu, dnes dorazila do dějiště zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu. Delegace se má dnes zúčastnit slavnostního zahájení OH, předtím se už neoficiálně setkala s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a jeho manželkou.

Kimova sestra Kim Jo-čong dnes překročila hranice mezi oběma korejskými státy jako první člen vládnoucího klanu od války z 50. let minulého století. Přiletěla na třídenní návštěvu Jižní Koreje soukromým bílým letounem vůdce KLDR spolu s devadesátiletým Kim Jong-namem, oficiálně nejvyšším představitelem KLDR.

Delegace posléze odjela speciálním vlakem do dějiště olympiády v Pchjongčchangu. Před nastoupením do vlaku je oficiálně přivítal jihokorejský ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon, který má starosti vztahy mezi oběma Korejemi.

V dějišti zahájení OH v Pchjongčchangu se severokorejská delegace zúčastnila VIP recepce před zahajovacím ceremoniálem. Před vstupem do salonku si šéf parlamentu KLDR Kim Jong-nam podle agentury AP podal ruku s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a poté si udělali společnou fotografii i s prezidentovou manželkou.

S jihokorejským prezidentem se Kim Jong-nam a sestra vůdce KLDR Kim Jo-čong setkají oficiálně v sobotu v prezidentském paláci v Soulu, takzvaném Modrém domě. Bude to vůbec poprvé, co některý člen severokorejské vládnoucí dynastie Kimů do Modrého domu zavítá.

Jihokorejská média podle AP spekulují, zda Kim Čong-un zaslal prostřednictvím své sestry jihokorejskému prezidentu poselství s návrhem na mezikorejský summit. Kim Jo-čong je členkou nejvyššího orgánu vládnoucí Korejské strany práce a je jedním z mála lidí, jimž prý severokorejský vůdce absolutně důvěřuje.

Mladá a pohledná žena, jejíž věk se odhaduje na 30 let, může vylepšit image severokorejské diktatury. Její přílet podle agentury Jonhap připoutal pozornost desítek novinářů shromážděných na letišti.

Vše o olympiádě si můžete přečíst ZDE >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud