Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Onemocnět na Sibiři může být fatální. Lékaři jezdí vlakem jednou za rok

Onemocnět na Sibiři může být fatální. Lékaři jezdí vlakem jednou za rok

Pro většinu obyvatel pusté a ledové Sibiře jsou lékaři v tomto vlaku jedinou šancí, jak se dostat ke kvalitní a dostupné zdravotní péči. Vlak s mnoha vagóny pravidelně vyráží do zapomenutých koutů země, Sibiřané se jej však dočkávají v průměru jen jednou ročně. 

V těch nejzapadlejších koutech Ruska na tento vlak lidé čekají s nebývalou nadějí. Je totiž pro ně jednou z mála možností, jak se dostat ke kvalitní a dostupné zdravotní péči, kterou tolik potřebují. Přestože mají možnost navštívit doktora v nejbližším větším městě často vzdáleném stovky kilometrů, alternativa vlaku je jim bližší. Schopnostem „pojízdných lékařů“ věří více. Navíc čekací doba u lokálních doktorů je často až několik měsíců, lidé jim často nedůvěřují. A poté, co ruská vláda na konci loňského roku kvůli propadu cen ropy seškrtala rozpočet ministerstva zdravotnictví o třetinu, jsou služby vlaku lékařů ještě vyhledávanější, upozorňuje server Newsweek.

Lékařský vlak je společným projektem ruské centrální vlády a vlád jednotlivých republik a oblastí, celkem existuje pět takovýchto souprav. Všechny mají nadstandardní lékařské vybavení – laboratoř na krevní testy, EEG, EKG či rentgen. K tomu kvalifikovaný lékařský personál, některé z vlaků navíc disponují i kaplí, kde se pacienti mohou před návštěvou lékaře pomodlit.

„Byl jsem ohromený tím, jak lékaři a sestry dokáží žít a pracovat na tak stísněném prostoru a pořád být naprosto soustředění na práci,“ říká německý fotograf Emile Ducke, který s jedním z vlaků dva týdny cestoval. „Tito doktoři jsou pro mnoho lidí ve venkovských oblastech nejlepší šancí, jak se dostat k opravdu dobré zdravotní péči,“ dodává fotograf s tím, že největší zájem o služby lékařů mají spíše starší pacienti.

První takovýto vlak, nazvaný Svatý Luke, vyjel na ruské koleje poprvé v roce 2007, o tři roky později se k němu přidaly další čtyři soupravy.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744