Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Opakování kauzy Litviněnko? Další Putinův kritik je v kómatu, podobnost případů je děsivá

Opakování kauzy Litviněnko? Další Putinův kritik je v kómatu, podobnost případů je děsivá

Ruského liberála a politického oponenta Prezidenta Vladimira Putina Borise Němcova zavraždili neznámí muži před dvěma lety. Od té doby se snažil jeho blízký spolupracovník Vladimir Kara-Murza pečovat o jeho odkaz. Teď leží v nemocnici v kómatu i on, symptomy, které u něj lékaři vypozorovali, nápadně připomínají případ Alexandra Litviněnka.

Na konci května 2015 to přišlo poprvé. Aktivista Vladimir Kara-Murza se vrátil z pracovního oběda se svými spolustraníky v Moskvě. Po pár hodinách se začal potit, přišly závratě a silné zvracení, až se politický oponent prezidenta Vladimira Putina zhroutil docela.

Alexandr Valterovič Litviněnko
Agent ruské tajné služby KGB a později FSB byl tvrdým oponentem politické linie Vladimira Putina, především pak ve vztahu k Čečensku. V roce 2000 z obavy o svou bezpečnost emigroval do Velké Británie, kde o šest let později rovněž získal občanství. Ve stejném roce byl zkraje listopadu otráven poloniem a 23. 11. 2006 zemřel v londýnské nemocnici. Britský soud později za pachatele jeho vraždy označil agenty KGB Dmitrije Kovtuna a Andreje Lugového, s nimiž se setkal Litviněnko v den, kdy byl otráven.

Po převozu do nemocnice neslyšela jeho žena Evgenija od lékařů dobré zprávy. Jejímu manželovi selhávaly postupně důležité tělesné orgány, byl uveden do umělého spánku a šance, že přežije, byly kolem hranice pěti procent. Nejspíš si přitom vzpomněla na Borise Němcova, Vladimirova stranického šéfa, kterého čtvrt roku předtím zastřelili neznámí muži kousek od Kremlu.

Ženino zoufalství prohlubovala diagnóza – její manžel byl podle všeho otráven. Lékaři tvrdili, že se předávkoval antidepresivy nebo jejich zkombinování s jiným lékem či alkoholem. Evgenija a otec Vladimira to ale viděli jinak, zvláštní jim přišlo také to, proč moskevští opatrovníci nemocného neprojevují ochotu odebrat více vzorků k otestování.

Vladimir Kara-Murza to přežil. Kvůli poškození nervového systému na levé straně těla mohl chodit pouze o holi a ztratil mnoho ze své někdejší síly. Redaktor webu Daily Beast Michael Weiss, který jej znal osobně, uvádí, že si byl Rus zcela jistý, že byl otráven někým z tábora sympatizantů Vladimira Putina.

Evgenija se se třemi dětmi přestěhovala do Washingtonu, kam je hlava rodiny doprovodila. Michael Weiss vzpomíná na tehdejší rozhovor s Kara-Murzou: „Jsi si jistý, že se chceš vrátit? Když se jim to nepovedlo napoprvé, určitě to zkusí znovu.“

„A co dobrého bych mohl udělat odsud? Celé je to o tom, šířit mezi Rusy povědomí o jejich zemi a dění v ní, ještě než vyroste celá jedna generace bez jakéhokoliv konceptu svobody. Jak bych to mohl učinit odsud?,“ odpověděl tehdy Rus na otázku otázkou.

Tehdy nejspíš ani jeden netušili, že se situace bude o necelé dva roky později skutečně opakovat. Kara-Murza se tentokrát vracel vlakem ze sibiřského Tveru, kde měl přednášku o Borisovi Němcovovi. Jeho organismus najednou začal opět kolabovat.

Vladimir Kara-Murza skončil v kómatu na jednotce intenzivní péče. Příznaky stejné, jako před lety, šance na přežití – kdo ví? Jeho příběh je až děsivě podobný tomu Alexandra Litviněnka. I když je dělí dlouhá doba, režim se v jejím průběhu nezměnil. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link