Orbán chystá po vyhraných volbách velké změny ve vládě. S novými tvářemi bude razit starou politiku | info.cz

Články odjinud

Orbán chystá po vyhraných volbách velké změny ve vládě. S novými tvářemi bude razit starou politiku

Maďarský premiér Viktor Orbán hodlá provést v nové vládě významné změny. Podle agentury MTI to řekl na své první tiskové konferenci po nedělních volbách, v nichž jeho strana Fidesz společně s koaličním partnerem obhájila dvoutřetinovou ústavní většinu. Orbán v této souvislosti sdělil, že přesuny v kabinetu hodlá provést "většinou s novými lidmi". Nový vládní tým by podle něj mohl být zformován během tří až čtyř týdnů.

Fidesz po výrazném volebním úspěchu obsadí v zákonodárném sboru společně s koaličními křesťanskými demokraty 134 ze 199 křesel. Pozorovatelé se domnívají, že mu to umožní dál pohodlně upevňovat moc a pokračovat ve své protiimigrační politice.

Orbán to také na dnešním prvním povolebním setkání s novináři naznačil, když prohlásil, že maďarští voliči hlasovali pro národní svrchovanost. Svou volbou podle něj řekli, že oni jediní by měli rozhodovat o tom, s kým chtějí společně žít. "A my musíme jejich rozhodnutí respektovat," zdůraznil.

Maďarsko je země, která chce silnou Evropu silných členských států, řekl rovněž maďarský premiér. Dodal přitom, že jeho vláda je raději pro "Evropu národů" než pro "Spojené státy evropské".

Orbán potvrdil, že chce získaný silný mandát využít i k brzkému prosazení návrhu zákona zvaného Stop Sorosovi, jehož cílem je omezit migraci. Tento právní předpis je součástí premiérovy protiimigrační kampaně namířené proti americkému finančníkovi maďarského původu Georgi Sorosovi. Má postihnout především nevládní organizace, které s tvrdým tažením vlády proti migraci nesouhlasí, a to zdaněním darů přicházejících pro ně ze zahraničí, ba dokonce zákazem jejich činnosti.

Předseda vlády odmítl kritiku pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), že podmínky maďarských voleb nebyly rovné pro opozici, i když základní práva byla respektována. "Díky za příspěvek," poznamenal Orbán na adresu reprezentantů OBSE.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud