Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Orbán přitvrzuje vůči neziskovkám řešícím migraci. Nový zákon je vydá na milost vnitru a může je zlikvidovat

Orbán přitvrzuje vůči neziskovkám řešícím migraci. Nový zákon je vydá na milost vnitru a může je zlikvidovat

Vláda v Maďarsku poslala do parlamentu návrh zákona, který ministrovi vnitra umožní zakázat nevládní organizace podporující migraci s odůvodněním, že představují ohrožení národní bezpečnosti. Klíčová součást protiimigrační kampaně premiéra Viktora Orbána také počítá s pětadvacetiprocentním zdaněním zahraničních darů nevládním organizacím, které podporují migraci. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International návrh odsoudila jako existenční hrozbu pro nevládní organizace a neopodstatněný útok na občanskou společnost.

Zákon, předložený zákonodárcům v úterý večer, je klíčovou součástí protiimigrační kampaně vlády premiéra Viktora Orbána zaměřené proti sedmaosmdesátiletému americkému finančníkovi a filantropovi maďarského původu Georgeovi Sorosovi, snažícímu se posilovat liberální hodnoty a otevřené hranice ve východní Evropě, poznamenala agentura Reuters. Zároveň dodala, že Maďarsko a Polsko vedou nacionalistické vlády, které se dostaly do konfliktu s vedením Evropské unie v Bruselu kvůli autoritářskému směřování, odchylujícímu se od evropských norem demokracie a právního státu.

Ale Orbanovo poselství, které hlásá konzervativní křesťanské názory a odmítá multikulturalismus, má příznivou odezvu u voličů. Očekává se, že Orbánova strana Fidesz si v parlamentních volbách plánovaných na 8. dubna zajistí třetí období u moci.

Návrh zákona praví, že nevládní organizace, které sponzorují, organizují nebo podporují vstup či pobyt občanů třetích zemí na území Maďarska přes bezpečnou třetí zemi za účelem rozšíření mezinárodní ochrany se kvalifikují jako organizace podporující migraci. Od těchto organizací by zákon požadoval registraci u úřadů a povolení činnosti, včetně vedení kampaní, poskytování právní pomoci, náboru dobrovolníků a vydávání informačních brožur. Ministr vnitra by mohl povolení odmítnout vydat, pokud by v této činnosti shledal riziko pro národní bezpečnost.

Pokud by nevládní organizace pokračovala v takové činnosti, mohli by ji prokurátoři odejmout daňové číslo, čímž by ji prakticky ochromili, uložit vysoké pokuty a nakonec rozpustit. Aktivisté organizující či podporující migraci by také mohli čelit zákazům přiblížit se k vnějším hranicím EU v Maďarsku (tedy k maďarsko-srbské hranici).

Lehce maskované pokusy postihnout některé nevládní organizace se změnily v úplný přímý útok, uvedla ředitelka AI v Evropě Gauri van Guliková. Zákon by podle ní dal vládě volnou ruku pustit se do nevládních organizací pod libovolnou záminkou. Ve skutečnosti tyto návrhy nemají nic společného s ochranou národní bezpečnosti a hranic, ale mají umlčet ty, kteří pomáhají lidem v nouzi a odváží se pozvednout hlas, zdůraznila.

Orbánova vláda minulý měsíc načrtla podobu připravovaného balíčku zákonů, kterému dal vládní mluvčí Zoltán Kovács přezdívku Stop Sorosovi. Miliardář se stal v posledních letech Orbánovým úhlavním nepřítelem i proto, že financuje skupiny hájící práva uprchlíků. Média spekulují, že nová opatření by mohla vést k zákazu vstupu Sorose do Maďarska. Finančník vládní kampaň, která jej obviňuje z řízení masové migrace do EU, označil za překrucování a lži s cílem vytvořit falešného vnějšího nepřítele.

Evropská komise loni v létě spustila proti Budapešti řízení kvůli zákonu, který zpřísňuje kontrolu úřadů nad nevládními organizacemi podporovanými z ciziny. Organizace s ročním příspěvkem ze zahraničí nejméně 7,2 milionu forintů (asi 580.000 Kč) se mají registrovat a informovat o svém financování pod hrozbou vysokých pokut a zákazu působení. Musejí se též označovat za organizace využívající zahraniční financování.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1