OSN: Do svých domovů se letos vrátilo přes 750 tisíc Syřanů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

OSN: Do svých domovů se letos vrátilo přes 750 tisíc Syřanů

OSN: Do svých domovů se letos vrátilo přes 750 tisíc Syřanů

Do svých domovů se za první polovinu letošního roku vrátilo zhruba 763 tisíc syrských uprchlíků. Oznámil to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle nějž asi 13 tisíc lidí přišlo ze sousedních zemí, 750 tisíc byli domácí běženci.

Úřad vyzval bojující strany v Sýrii, aby umožnily odejít 140 tisíc civilistů z jihozápadní Sýrie, kterou se snaží syrská armáda vybojovat z rukou povstalců. Ve čtvrtek se podle syrských státních zdrojů podařilo dosáhnout dohody s rebely v pohraniční provincii Kunajtra. Tamní guvernér oznámil, že evakuace povstalců by mohla začít už dnes.

Syrská armáda se má podle dohody vrátit na hranici na Golanských výšinách, kde byla před začátkem války v roce 2011. Povstalci, kteří nechtějí žít pod kontrolou vlády, mají odejít do provincie Idlib, nad kterou ještě syrská vláda nemá kontrolu.

Guvernér Kunajtry řekl, že úřady jsou připraveny povstalce odvézt a hned po jejich odchodu občanům zajistit služby včetně dodávek elektřiny a vody. Zatím ale není jasné, kolik rebelů je připraveno odejít. Vláda pro jejich evakuaci připravila 45 autobusů a podle státní televize do jedné z vesnic vjelo už deset vozů. UNHCR dnes také oznámil, že je připraven vypracovat se syrskou vládou a jejím spojencem Ruskem plán na vytvoření center pro uprchlíky, kteří se začínají do Sýrie vracet.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.