OSN: Do svých domovů se letos vrátilo přes 750 tisíc Syřanů | info.cz

Články odjinud

OSN: Do svých domovů se letos vrátilo přes 750 tisíc Syřanů

Do svých domovů se za první polovinu letošního roku vrátilo zhruba 763 tisíc syrských uprchlíků. Oznámil to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle nějž asi 13 tisíc lidí přišlo ze sousedních zemí, 750 tisíc byli domácí běženci.

Úřad vyzval bojující strany v Sýrii, aby umožnily odejít 140 tisíc civilistů z jihozápadní Sýrie, kterou se snaží syrská armáda vybojovat z rukou povstalců. Ve čtvrtek se podle syrských státních zdrojů podařilo dosáhnout dohody s rebely v pohraniční provincii Kunajtra. Tamní guvernér oznámil, že evakuace povstalců by mohla začít už dnes.

Syrská armáda se má podle dohody vrátit na hranici na Golanských výšinách, kde byla před začátkem války v roce 2011. Povstalci, kteří nechtějí žít pod kontrolou vlády, mají odejít do provincie Idlib, nad kterou ještě syrská vláda nemá kontrolu.

Guvernér Kunajtry řekl, že úřady jsou připraveny povstalce odvézt a hned po jejich odchodu občanům zajistit služby včetně dodávek elektřiny a vody. Zatím ale není jasné, kolik rebelů je připraveno odejít. Vláda pro jejich evakuaci připravila 45 autobusů a podle státní televize do jedné z vesnic vjelo už deset vozů. UNHCR dnes také oznámil, že je připraven vypracovat se syrskou vládou a jejím spojencem Ruskem plán na vytvoření center pro uprchlíky, kteří se začínají do Sýrie vracet.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud