Články odjinud

OSN uznala pochybení při útoku na modré přilby v Kongu

OSN uznala pochybení při útoku na modré přilby v Kongu

OSN přiznala pochybení v přípravě a výcviku příslušníků své mírové mise v Kongu. Při incidentu v loňském prosinci, zahynulo mimo jiné 15 tanzanských vojáků.  Vyplývá z výsledků šetření týmu pod vedením ruského diplomata v OSN Dmitrije Titova, uvedla agentura AFP.

Útok proti základně OSN v provincii Severní Kivu vedli podle všeho bojovníci ugandské islamistické skupiny Sjednocené demokratické síly (ADF), kteří jsou v oblasti aktivní od 90. let minulého století. V posledních letech tam ADF dokonce stupňuje svou činnost. Podle organizací na ochranu lidských práv tam za poslední tři roky zemřelo tisíc lidí.

Podle zprávy OSN nebyli příslušníci modrých přileb se situací na místě dostatečně obeznámeni a na záludnosti potenciálních agresorů dostatečně připraveni a vycvičeni.

Při útoku na základnu poblíž hranice s Ugandou zahynulo také nejméně pět konžských vojáků a dalších více než 50 členů operace OSN utrpělo zranění. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric tehdy incident označil za "nejhorší útok na modré přilby OSN v nedávné historii organizace".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud