Články odjinud

Ostatní země by měly Rusko víc respektovat, Putin je téměř ideální vůdce, myslí si Rusové

Ostatní země by měly Rusko víc respektovat, Putin je téměř ideální vůdce, myslí si Rusové

Rusové jsou většinově přesvědčeni, že jejich země se nepokusila nijak ovlivnit americké prezidentské volby. Zároveň věří, že politiku jiných států ovlivňují především Američané. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu Pew Research Center, podle kterého prezidentu Vladimiru Putinovi důvěřuje 81 % Rusů.

Podle dat, která americká výzkumná agentura Pew Research Center sbírala letos v květnu a červenci mezi Rusy, to vypadá, že Vladimir Putin se i nadále těší silné podpoře. Obyvatelé Ruska schvalují jeho zahraniční politiku a 58 % obyvatel mu v ní velmi důvěřuje. 23 % mu věří alespoň částečně.

Rusové se domnívají, že země by měla kvůli zájmům svých občanů zasáhnout i v zahraničí

Přestože je Putin oblíbený, obyvatelé Ruska se navzdory jeho dobře hodnocené zahraniční politice domnívají, že ostatní státy zemi dostatečně nerespektují. Šest z deseti obyvatel si myslí, že by si jejich domovina zasloužila od ostatních mnohem více úcty. Jakým způsobem by toho Rusové chtěli docílit, výzkum nezjišťoval. Většina oslovených, konkrétně 51 %, je ale přesvědčena, že Rusko by mělo zasáhnout, kdyby se jeho občanům dělo v zahraničí nějaké příkoří.

Většina Rusů je také spokojena s celkovým vývojem jejich země. Celkem 57 % respondentů uvedlo, že se současným směřováním Ruska souhlasí, což dle dat jen podporuje trend sílící spokojenosti započatý v roce 2014 spolu s anexí Krymského poloostrova.

Sílí také názor, že Rusko má v současném světě čím dál důležitější roli. 72 % oslovených Rusů předpokládá, že jejich země je mnohem důležitějším hráčem na mezinárodním poli než před deseti lety. Deset procent respondentů si naopak myslí, že vliv jejich země slábne.

My volby neovlivňujeme. To Američané

Výzkum se zaměřil také na zjištění názoru na možné ovlivnění amerických prezidentských voleb. 71 % Rusů si myslí, že se jejich země volby na podzim 2016 nebo před ním ovlivnit nepokusila, 15 % oslovených předpokládá, že ano. V tomto názoru ale existuje významný rozkol mezi věkovými kategoriemi. Rusové nad 50 let jsou ze 77 % přesvědčeni, že k ovlivňování nedošlo. 56 % mladých mezi 18 a 29 lety si ale myslí, že pokusy o manipulaci se uskutečnily.

Rusové jsou naopak přesvědčení, že za nitky vedoucí k vládám jiných států tahají Američané. 85 % Rusů se domnívá, že Spojené státy se snaží ovlivnit politiky ostatních zemí.

Experti také zjišťovali, z čeho mají Rusové největší obavu. 69 % souhlasí, že problémem jsou rostoucí ceny. Více než polovině respondentů také vadí zkorumpovaní politici, propast mezi bohatými a chudými, nedostatek pracovních příležitostí a terorismus. 80 % Rusů navíc vnímá NATO jako bezpečnostní hrozbu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud