Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ostatní země by měly Rusko víc respektovat, Putin je téměř ideální vůdce, myslí si Rusové

Ostatní země by měly Rusko víc respektovat, Putin je téměř ideální vůdce, myslí si Rusové

Rusové jsou většinově přesvědčeni, že jejich země se nepokusila nijak ovlivnit americké prezidentské volby. Zároveň věří, že politiku jiných států ovlivňují především Američané. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu Pew Research Center, podle kterého prezidentu Vladimiru Putinovi důvěřuje 81 % Rusů.

Podle dat, která americká výzkumná agentura Pew Research Center sbírala letos v květnu a červenci mezi Rusy, to vypadá, že Vladimir Putin se i nadále těší silné podpoře. Obyvatelé Ruska schvalují jeho zahraniční politiku a 58 % obyvatel mu v ní velmi důvěřuje. 23 % mu věří alespoň částečně.

Rusové se domnívají, že země by měla kvůli zájmům svých občanů zasáhnout i v zahraničí

Přestože je Putin oblíbený, obyvatelé Ruska se navzdory jeho dobře hodnocené zahraniční politice domnívají, že ostatní státy zemi dostatečně nerespektují. Šest z deseti obyvatel si myslí, že by si jejich domovina zasloužila od ostatních mnohem více úcty. Jakým způsobem by toho Rusové chtěli docílit, výzkum nezjišťoval. Většina oslovených, konkrétně 51 %, je ale přesvědčena, že Rusko by mělo zasáhnout, kdyby se jeho občanům dělo v zahraničí nějaké příkoří.

Většina Rusů je také spokojena s celkovým vývojem jejich země. Celkem 57 % respondentů uvedlo, že se současným směřováním Ruska souhlasí, což dle dat jen podporuje trend sílící spokojenosti započatý v roce 2014 spolu s anexí Krymského poloostrova.

Sílí také názor, že Rusko má v současném světě čím dál důležitější roli. 72 % oslovených Rusů předpokládá, že jejich země je mnohem důležitějším hráčem na mezinárodním poli než před deseti lety. Deset procent respondentů si naopak myslí, že vliv jejich země slábne.

My volby neovlivňujeme. To Američané

Výzkum se zaměřil také na zjištění názoru na možné ovlivnění amerických prezidentských voleb. 71 % Rusů si myslí, že se jejich země volby na podzim 2016 nebo před ním ovlivnit nepokusila, 15 % oslovených předpokládá, že ano. V tomto názoru ale existuje významný rozkol mezi věkovými kategoriemi. Rusové nad 50 let jsou ze 77 % přesvědčeni, že k ovlivňování nedošlo. 56 % mladých mezi 18 a 29 lety si ale myslí, že pokusy o manipulaci se uskutečnily.

Rusové jsou naopak přesvědčení, že za nitky vedoucí k vládám jiných států tahají Američané. 85 % Rusů se domnívá, že Spojené státy se snaží ovlivnit politiky ostatních zemí.

Experti také zjišťovali, z čeho mají Rusové největší obavu. 69 % souhlasí, že problémem jsou rostoucí ceny. Více než polovině respondentů také vadí zkorumpovaní politici, propast mezi bohatými a chudými, nedostatek pracovních příležitostí a terorismus. 80 % Rusů navíc vnímá NATO jako bezpečnostní hrozbu.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232