Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ostuda belgické policie. Tajná zpráva ukazuje, že mohla zabránit smrti 162 lidí v Paříži a Bruselu

Ostuda belgické policie. Tajná zpráva ukazuje, že mohla zabránit smrti 162 lidí v Paříži a Bruselu

Belgická policie měla několik příležitostí, při kterých mohla odhalit teroristickou buňku Islámského státu, která později stála za útoky v Paříži a Bruselu. Vyplývá to z utajované zprávy připravené pro belgický parlament. Jako první na ni upozornil americký deník Wall Street Journal. Při obou atentátech celkem zemřelo 162 nevinných lidí. 

Ze začátku roku 2015 zastavila policie auto, které řídil Brahim Abdeslam, jeden z pařížských útočníků. Zatkla ho kvůli držení drog. Abdeslam byl na seznamu lidí sledovaných kvůli možnému napojení na terorismus. Nosil u sebe leták o džihádu, v autě policie také našla USB schované za rádiem.

Po krátkém výslechu ho policisté propustili, disk neprozkoumali, stejně jako žádné jiné elektronické zařízení, které našli během drogového zátahu na byt, ve kterém bydlel se svým mladším bratrem Abdeslamem, jediným přeživším atentátníkem. Ukázalo se také, že e-mailová adresa, kterou Brahim Abdeslam uvedl pro kontakt s policií, byla falešná. Ani to nevzbudilo další podezření.

Tento incident je jedním z případů přešlapů, které zdokumentovala Comité P složená z bývalých zaměstnanců policie a soudců. Kontrolní orgán ji dokončil v září, na veřejnost se 82 stran dosud nedostalo. Teď do ní nahlédli novináři listu Wall Street Journal.

V Evropě se v posledních letech podařilo zabránit řadě teroristických útoků. U těch, které ale radikálům vyšly, se později ukázalo, že policie útočníky dobře znala. Nezvládla je ale zastavit.

Podobné kritice teď čelí i německé úřady po útoku na vánoční trh v Berlíně. Tuniského imigranta znaly, nějakou dobu ho sledovaly, měly varování i z ostatních zemí. Belgie zase věděla, že bratři Abdeslamovi jsou v kontaktu s dalšími podezřelými z terorismu. Přesto Ibrahima vyšetřovatelé důkladně nevyslechli poté, co několikrát překročil zákon. A Salaha si také nepředvolali, když si na sociální síti změnil profilovou fotografii na vlajku Islámského státu, přestože ho sledovali. Zpráva Comité P také upozorňuje na to, že jednotlivé bezpečnostní složky také ignorovali několik tipů od informátorů, sousedních zemí i od jiných úřadů v zemi.

Promarněné šance belgické policie

Červenec 2014 – Policie dostala tip o napojení bratrů Abdeslamových na Abdelhamida Abaaouda, podezřelého z terorismu, pozdějšího strůjce pařížských útoků. Tuto informaci si úřady nepředaly.

Leden 2015 – Policie dostala tip, že je Salah Abdeslam v kontaktu s Abaaoudem a chystá se přidat ke svému bratru Brahimovi, který byl tou dobou na cestě do Sýrie. Brahima zastavily turecké úřady a vrátily ho do Belgie.

16. únor 2016 – Policie zadržuje Ibrahima kvůli držení drog, nachází leták o džihádu a USB zařízení. Vyšetřovatelé ho analyzovali až po útocích, byly na něm důkazy o kontaktu s lidmi podezřelými z terorismu.

20. únor 2015 – Brahim Abdeslan je přidaný na seznam sledovaných lidí, protože se pokusil odjet do Sýrie.

28. únor 2015 – Salah mluví o Abaaoudovi při výslechu jako o dobrém člověkovi

20. března 2015 – Salah se dostává na seznam lidí podezřelých z terorismu

Červen 2015 – Případ obou bratrů je uzavřený, vyšetřovatelé oficiálně nenašli žádné stopy radikalizace

Srpen 2015 – hraniční kontrola nepředala informace o letu Brahima do Maroka

Srpen/Září 2015 – Salah Abdeslam převáží lidi podezřelé z členství v IS přes Řecko a Maďarsko. Zprávy o jeho pohybu belgičtí vyšetřovatelé ignorovali

Říjen 2015 – Skupina analyzující teroristické hrozby upozorňuje na to, že si Salah Abdeslam změnil na sociální síti profilovou fotku na vlajku Islámského státu

13. listopad 2015 – teroristické útoky v Paříži, 130 mrtvých. Brahim Abdeslam umírá při sebevražedném atentátu.

18. březen 2016 – Policie dopadá na Salaha Abdeslama v bruselské čtvrti Molenbeek

22. březen 2016 – teroristické útoky v Bruselu, 32 mrtvých

 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek