Otrávený ruský exagent Skripal: pomáhat budou i speciálně vycvičení vojáci | info.cz

Články odjinud

Otrávený ruský exagent Skripal: pomáhat budou i speciálně vycvičení vojáci

Stav Sergeje Skripala, bývalého ruského tajného agenta a jeho dcery je nadále vážný. Dvojice se stala v Británii terčem pokusu o vraždu nervovým plynem. Potvrdila to britská ministryně vnitra Amber Ruddová. Potvrdila rovněž, že zdroj nervového plynu ještě nebyl určen. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov sice vyjádřil roztrpčení nad tím, že z činu je podezíráno Rusko, Británii ale znovu nabídl pomoc při vyšetřování případu.

Dvojí agent Skripal a jeho dcera Julija stále leží ve velmi vážném stavu v nemocnici, potvrdila Ruddová. "Je to stále velmi vážné s těmito dvěma lidmi, kteří byli terčem tohoto hrozného útoku," citovala ministryni agentura Reuters.

Politička dodala, že Británie musí určit zdroj nervového plynu. "Pokud jde o další možnosti, musíme si ještě počkat, dokud nebude naprosto jasné, jaké by mohly být následky a co bylo skutečným zdrojem tohoto nervového plynu," zdůraznila politička během návštěvy jihoanglického města Salisbury, kde byli Skripal a jeho dcera v neděli nalezeni v bezvědomí. Ruddová rovněž pochválila policii za její reakci na incident.

Britská policie a ministerstvo obrany mezitím oznámily, že do Salisbury bude vyslána stovka vojáků vycvičená pro zacházení s chemikáliemi. Mají odstraňovat automobily a další předměty z oblasti, kde byla otrávená dvojice nalezena.

Ruský ministr zahraničí Lavrov dnes během návštěvy v Etiopii prohlásil, že jeho země by s vyšetřováním mohla Británii pomoci, ale odmítl podezření vůči Moskvě.

Podle agentury Tass Lavrov prohlásil, že "ať jde o otrávení některých britských občanů nebo o zvěsti o zasahování do volební kampaně v USA, pokud je pomoc opravdu potřeba, jsme ochotni zvážit takovou možnost". "Ale abychom mohli vést takové případy, je nezbytné okamžitě skoncovat s nepodloženými tvrzeními na televizních obrazovkách," dodal Lavrov.

Šestašedesátiletý někdejší ruský agent ve službách britské zpravodajské služby Sergej Skripal a jeho třiatřicetiletá dcera Julija upadli do bezvědomí v neděli na lavičce v parku před nákupním centrem v Salisbury. Ve středu policie oznámila, že dvojice se stala terčem pokusu o vraždu pomocí nervového plynu. Hospitalizován byl také policista, který se jako první věnoval kolabujícím obětem.

Policie v hrabství Wiltshire dnes uvedla, že po útoku bylo ošetřeno dohromady "asi 21 lidí" včetně Skripala. Britské zdravotnické úřady však uvedly, že širší veřejnost je vystavena jen malému riziku.

Skripala zatkla v roce 2004 ruská Federální bezpečnostní služba FSB pro podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení. V roce 2010 jej Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA.

Případ jeho otravy připomíná otravu bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka radioaktivním poloniem v listopadu 2006. Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro SSSR a poté pro Rusko, později začal kritizovat vedení země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Podle vyšetřování existují důkazy, že Litviněnka otrávili bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud